To je to što me zanima!

Jednokratna plastika: Grah je besplatan, tri tone otpada nisu

I SPALJIVANJE KOŠTA Zagrepčane na Praznik rada u srijedu u Maksimiru čeka 60.000 porcija graha i isti broj posuda, žlica i čaša. Širom Hrvatske bit će najmanje dvaput toliko
Vidi originalni članak

Ove ćemo godine imati plastični pribor za prvosvibanjski grah. U budućnosti ćemo imati na umu direktivu koja zabranjuje uporabu jednokratne plastike.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Tako je na pitanje u čemu će posluživati grah u Maksimiru odgovorio Alen Župan, ravnatelj Ustanove Dobri dom Grada Zagreba, suorganizatora obilježavanja 1. svibnja.

Europska Direktiva o plastici za jednokratnu uporabu, koja će 2021. stupiti na snagu, zabranjuje plastične predmete za koje postoji alternativa, kao što su plastični pribor za jelo i tanjuri.

Ravnatelj Župan kaže da imaju otprije pripremljen plastični pribor te da će direktivu imati na umu za buduće događaje.

Plastičnu ambalažu neki već izbjegavaju.

- Prije dvije godine počeli smo educirati posjetitelje da što manje koriste plastične proizvode, osobito jednokratne. Nemamo više vodu u bocama, plastičnim ili staklenim, nego u peharima - rekla je Margarita Maruškić Kulaš, ravnateljica Karlovačkog slatkovodnog akvarija Aquatika, koji potiče i ugostitelje da tako poslužuju vodu i smanje uporabu jednokratne plastične ambalaže.

Naručili su i brendirane pehare koje će dijeliti ugostiteljima.

Rovinjski hotel Adriatic lani je počeo koristiti papirnate slamke umjesto plastičnih. Do lipnja će izbaciti iz uporabe 80 posto, a sljedeće godine sve proizvode u jednokratnoj ambalaži (kupaonski sadržaji, boce s napicima, vrećice, spremnici, šalice...).

- Bit će to prvi hotel u Hrvatskoj bez plastike za jednokratnu uporabu - istaknuo je Tomislav Popović, predsjednik uprave Maistre, u čijem je sastavu hotel.

Proizvođači plastike su protiv zabrane.

- Zamjena plastike alternativnim materijalima povećat će potrošnju energije i razinu ugljikova dioksida. Mnoga radna mjesta bit će neopravdano zatvorena - rekla je Gordana Pehnec Pavlović, tajnica Udruženja industrije plastike i gume pri HGK.

Zbrinjavanje otpada, među ostalima i plastičnog, plaća se. Grad Krk, primjerice, vozi ga u cementaru, kojoj mora platiti 30 eura po toni.

Idi na 24sata

Komentari 119

  • ljubica ljubičica_1 02.05.2019.

    Zar se ono može nazvat grahom.Potrč potrč pa grah.Vidjela na TV čista vodica tu i tako koje zrno graha.Jesmo mi Hrvati čudan narod.Nikad da sam kruha gladna nebi se ponizila i jela to.

  • Budni 02.05.2019.

    A da si je novinar stavio u džep pa kada bi bio gladan malo pojeo usput?!Ili možda da je uzeo mamin zepter za piknik?

  • Messerschmitt Bf-109 k 01.05.2019.

    Samo budala može vjerovati da je taj grah bio besplatan.

Komentiraj...
Vidi sve komentare