Gosti sa svih kontinenata, pedesetak programa u Zagrebu i Splitu, izložbe, koncerti, okrugli stolovi i novinarska radionica za srednjoškolce sadržaj su Festivala svjetske književnosti od 2. do 8. rujna.
Ovo je šesto izdanje festivala, koji svake godine sve više raste, a ovogodišnjim se programom i brojnošću gostiju i sadržaja profilirao u jedan od najvažnijih književnih festivala u regiji. U pretprogramu će biti izložba hrvatskih likovnih umjetnika u Studiju Moderne galerije “Josip Račić”. Kao i dosadašnjih šest godina, umjetnici rade djela inspirirana književnim djelima gostiju.
- Potvrđen nam je već dolazak stotinjak gostiju, veći dio njih. U književnom dijelu istaknuo bih dolazak Izraelca Davida Grossmana, koji je u stalnoj kandidaturi za Nobelovu nagradu. Dolazi nam velika francuska književna zvijezda Frederic Beigbeder, a Portugalac Jose Luis Peixoto govorit će o svojim iskustvima u Sjevernoj Koreji, u kojoj je bio pet puta - najavio je Seid Serdarević, programski direktor i glavni urednik organizatora, nakladničke kuće Fraktura.
Osim u Studiju Moderne galerije “Josip Račić”, program će u Zagrebu još biti u Boogie klubu, Kinu Europa, a u KIC-u će biti otvorena izložba posvećena satiri u suradnji s medijskim partnerom, 24sata.
- U našim novinama imamo puno satiričkih priloga i njih ćemo izložiti, od karikatura, Satirikona, do rubrika poput Plenkologije ili Kolindina šalabahtera. Često želimo ozbiljne teme obraditi na neozbiljan način, a i obrnuto - rekao je glavni urednik 24sata Goran Gavranović. U suradnji s 24sata na festivalu će biti i novinarske radionice za srednjoškolce, koje i ovog puta očekuju književne matineje.
- Imamo dovoljno iskusnih novinara koji puno toga mogu prenijeti djeci. Od njih moramo učiti - kaže Gavranović.
U filmskom dijelu programa Serdarević ističe retrospektivu filmova Lordana Zafranovića koje je snimio u suradnji s Mirkom Kovačem. U glazbenom dijelu bit će performans posvećen grupi Gorgona i nedavno preminulom Josipu Vaništi.
Goste festivala će i ovaj put prikazati kroz portrete hrvatskih umjetnika, a ne kroz “kataloške fotografije”. U ovih pet godina sakupio se već respektabilan broj djela 40-ak hrvatskih umjetnika.
- Zbog toga je ovo jedan od najspecifičnijih festivala - kazala je direktorica Frakture Sibila Serdarević.