Sve je počelo kad smo prije sedam godina supruga i ja bili na izletu u Londonu. Ručali smo u kineskom restoranu i ostali oduševljeni klicama koje su nam poslužili, rekao je Marijan Butković (44) iz Zagreba. Nastavio je opisivati rapsodiju okusa koje su tada probali. Međutim, vrativši se u Zagreb, par je bio razočaran. Klica koje su ih se dojmile, nije bilo nigdje za kupiti. Na zdrave i ukusne salate krcate vitaminima i intenzivnog okusa, mogli su zaboraviti.
- Zašto ih ne bismo sami uzgojili, pomislili smo. Odmah smo se bacili na posao. Kupili smo sjeme i zasadili ga na balkonu, nakon što smo cijelu proceduru dobro proučili na internetu. Prve plodove svog truda prodali smo na Malom placu s tavana na kojem se susreću proizvođači i kupci zdrave hrane. Ljudi su bili iznimno zainteresirani, a mi smo počeli sve više proizvoditi. Međutim, same klice nismo prodavali nego onaj njihov proklijali dio, a to je mikropovrće. Za samo dva mjeseca već smo počeli poslovati s restoranima diljem Hrvatske - počeo je Marijan svoju priču o uspjehu.
Prvo što su posadili bile su, sjeća se, alfa rotkvica i mungo grah. Balkon na kojem su u početku sve sadili imao je 20 četvornih metara i postao im je premali. Svi su htjeli njihove biljčice.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Prije dvije i pol godine, odlučili smo ovaj stan na 17. katu pretvoriti u staklenik. Ovdje su idealni uvjeti za naše mikropovrće. Temperatura je uvijek između 20 i 24 stupnja Celzijusa i dovoljno je svjetla. Imamo i ventilatore koji sprječavaju da se stvore džepovi vlage u zemlji jer bi se sve upljesnivilo. Stan ima 65 četvornih metara i zasad nam je taman - dodala je Andra (44), Marijanova supruga i partnerica u poslu.
'Živimo isključivo od ovog posla i dobro nam je'
Po zanimanju je fizioterapeutkinja, a nedavno je dala otkaz kako bi se mogla posvetiti isključivo mikropovrću. Isto je učinio i Marijan, ali još na samom početku. Odustao je od vođenja obiteljske knjigovodstvene firme i dane počeo provoditi u stakleniku. Pakiranje rikole i kreša je 300 kuna po kilogramu
- Danas živimo isključivo od ovog posla i dobro nam je. Nikad nismo zažalili svoju odluku da se počnemo baviti time. Najviše nam je drago što kuhari diljem zemlje obožavaju naše klice. Uopće se ne reklamiramo, a svi nas zovu i traže dostavu. S našim biljčicama najčešće dekoriraju jela, ali ih i pripremaju kao obrok. Neopisivu su zdrave jer u sebi sadržavaju od 50 do 80 posto više vitamina i hranjivih tvari nego odrasle biljke - objasnio je Marijan.
Trenutno imaju 15 vrsta, pa su tu gorušica, korijandar, brokula, rikola, rotkvica, grašak, kreša...
Za kilogram rikole ili kreša - 300 kuna
Cijene formiraju prema cijenama iz Europe. Primjerice, pakiranje brokule prodaju po 20 kuna, a najskuplje su im rikola i kreša. Cijena je 300 kuna po kilogramu. Par objašnjava kako je to zato što su teške za uzgoj, traže puno njege te se iz dosta sjemena dobiva malo finalnog proizvoda.
- Sve naše sjeme ima ekocertifikat, a nabavljamo ga iz Slovenije. Biljke ničim ne tretiramo - rekla je Andrea.
Dodala je kako posao ipak traži dosta odricanja.
- Recimo na ljetovanje možemo eventualno od 1. do 15. kolovoza jer su tada restorani u Zagrebu zatvoreni pa nemamo toliko posla. Ostatak godine teško možemo mrdnuti - smije se bračni par sa 17. kata u ulici Braće Domany na zagrebačkim Srednjacima.