Jedna je osoba ubijena, a sedam je ranjenih u napadu Huta na saudijsku zračnu luku Abha, a sumnja se da je napad izveden dronom, prenijela je u nedjelju saudijska televizija Al-Arabija, pozvavši se na svog dopisnika.
Sirijac s prebivalištem u Saudijskoj Arabiji, umro je od rana zadobivenih u napadu, navodi Al Arabija.
Huti su, u nekoliko proteklih mjeseci, pojačali napade projektilima i dronovima na saudijske gradove.
Vojna koalicija pod saudijskim vodstvom uzvratila je raketiranjem vojnih položaja Huta kod grada Hodeidah i glavnog grada Sane.
Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Velika Britanija i SAD u zajedničkoj su izjavi, koju je objavilo saudijsko veleposlanstvo u Washingtonu u nedjelju, izrazili zabrinutost zbog eskalacije napada Huta, ali nisu spomenuli posljednje napade dronovima.
Također su izrazili zabrinutost zbog "opasnosti koje predstavljaju za mir i sigurnost destabilizirajuće aktivnosti Irana u Jemenu i široj regiji" te su naveli i napade na naftne tankere u Omanskom zaljevu.
Eskalacija sukoba prijetnja je mirovnom sporazumu pod pokroviteljstvom UN-a i povlačenju postrojbi iz grada Hodeidah, koji je postao ključan u ratu prošle godine kada je koalicija pokušala zauzeti luku kako bi odsjekli glavnu opskrbnu liniju Huta i žilu kucavicu milijuna Jemenaca.
Zajednička izjava poziva sve strane uključene u rat da konstruktivno surađuju s posebnim izaslanikom UN-a za Jemen Martinom Griffithsom kako bi ubrzali implementaciju sporazuma. .
Rat u Jemenu smatra se "posredničkim" ratom u kojem se za prevlast u regiji sukobljavaju sunitska Saudijska Arabija i šijitski Iran.
Huti, međutim, opovrgavaju da su marionete Irana i tvrde da je cilj njihove revolucije okončati korupciju.
U četverogodišnjem građanskom ratu poginuli su deseci tisuća ljudi, među kojima brojni civili.
Oko 3,3 milijuna ljudi još je raseljeno, a 24,1 milijun, odnosno više od dvije trećine stanovnika, treba humanitarnu pomoć.
Rat je uništio zemlju i većinu stanovnika doveo na rub gladi te je Jemen suočen s trenutno najvećom humanitarnom krizom u svijetu. Gotovo cijela zemlja treba humanitarnu pomoć jer je ugroženo 80 posto stanovništva. Najgore i najviše su pogođena djeca. 1,8 milijuna djece je akutno pothranjeno, a 360 tisuća djece u dobi do 5 godina je u izravnoj životnoj opasnosti zbog teške akutne pothranjenosti, objavio je UNICEF početkom lipnja.