Japan je počeo ispuštati pročišćenu radioaktivnu vodu iz uništene nuklearne elektrane Fukushime u Tihi ocean. Prvo će se ispustiti 7800 kubnih metara, što odgovara trima olimpijskim bazenima. Prosvjeduju tamošnji ribari, ali i Kina, koja je potez japanske vlade ocijenila kao "sebičan i nedogovoran". Teoretski, ne postoji šansa da ta voda napravi štetu, to je potpuno kontroliran proces od strane Međunarodne agencije za atomsku energiju na 16 mjernih točaka, kazao je Tonči Tadić, nuklearni fizičar s Instituta "Ruđer Bošković".
Napomenuo je kako će se oko milijun i pol kubnih metara pročišćene radioaktivne vode ispuštati postupno tijekom 30 godina. Što se Kine tiče, napominje kako oni iz svojih nuklearki u ocean ispuste više tricija na dan nego što će to učiniti Japan. Tadić razumije japanske ribare, koji su ljutiti jer to podsjeća na početak cijele priče, kad su imali zabranu izlova uz istočni dio obale, ali i izvoza u nekoliko zemalja.
- Naravno da se puše na hladno, ali u svemu ima puno politike - kaže Tadić.
Japan, nastavlja Tadić, neće sebi raditi štetu zbog ribarske industrije i zdravlja stanovništva. Od nesreće je prošlo 12 godina, a Tadić ističe kako su u ispuštanje vode krenuli sad jer je prošlo vrijeme poluraspada tricija te dodaje kako je njegova prijetnja okolišu sad zanemariva.
- Ocean ima prirodnu radioaktivnost. Pročišćena radioaktivna voda ispušta se u manjim količinama kilometar od obale i na vrlo velikoj dubini. Kad se ta voda promiješa s morskom, cilj je da radioaktivnost na mjestu ispuštanja ne bude veća od promila u odnosu na prirodnu radioaktivnost - pojasnio je Tadić, koji smatra da stvarne opasnosti nema.
Podsjetio je da nakon katastrofalne nesreće nije bilo apsolutno nikakve kontrole.