Slovenski premijer Janez Janša izrazio je u ponedjeljak na Twitteru punu potporu ubrzanoj proceduri prijema Ukrajine u članstvo u Europskoj uniji.
Odgovarajući na twitter poruku ukrajinskog premijera Denisa Šmihala, koji je kazao da Ukrajina aplicira za članstvo u EU po posebnoj proceduri i da je zahvalna svojim partnerima na potpori i brzim odlukama, Janša je napisao da Ukrajina u tome ima "našu punu podršku".
>>> Zbivanja iz rata u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.
I ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij ponovno je u ponedjeljak pozvao europske čelnike da prime Ukrajinu u Europsku uniju.Janša je ideju da se Ukrajini po ubrzanom postupku ponudi perspektiva punopravnog članstva u EU iznio u svom pismu Europskoj komisiji i šefovima država članica, zajedno s poljskim premijerom Mateuszem Morawieckim, već u četvrtak, odmah nakon početka ruske agresije na tu zemlju.
Pismo je upućeno pred prošlotjednu sjednicu Europskog vijeća, a ideji su se priključile i neke druge članice EU-a. Janša je tada u Twitter poruci naveo da je potrebno i druge kolege u EU-u uvjeriti da je to potrebno iz geopolitičkih razloga i da više nema vremena za dugo razmišljanje.
U novoj smo geopolitičkoj situaciji, probudili smo se u druga čijoj Europi, potrebne su hrabre odluke. Ako se ne bude širila EU, širit će se netko drugi i iz ove brutalne lekcije moramo izvući pouke, naveo je Janša argumentirajući pismo, u kojemu se predlaže da Ukrajina kad ispuni uvjete postane punopravna članica, najkasnije do 2030. godine.
Zbog nove geopolitičke realnosti i potrebe da se Ukrajini u sadašnjem teškom trenutku pokaže podrška EU-a Janša ocjenjuje da bi istu brzu perspektivu članstva EU trebala dati i Gruziji i Moldaviji, te državama zapadnog Balkana, regiji u kojoj bi se nakon agresije na Ukrajinu također mogao pokazati destabilizirajući utjecaj Putinove Rusije.
Istu argumentaciju Janša je ponovio jučer u razgovoru za europsku medijsku mrežu Euractiv.
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel upozorio je u ponedjeljak da je za primanje Ukrajine u Europsku uniju potrebna suglasnost svih država članica, a da neke od njih o tome imaju različita stajališta. Također je objasnio postupak primanja neke države u EU-u, koji počinje s podnošenjem zahtjeva za članstvo, zatim Europska komisija mora proučiti taj zahtjev i objaviti mišljenje i na kraju se o toj kandidaturi moraju izjasniti sve države članice jednoglasno.
POGLEDAJTE VIDEO: