Dean Doknić iz Rijeke 11. siječnja proslavio je četvrti rođendan. Rodio se sa samo 940 grama u 29. tjednu trudnoće. Godinu dana ležao je na Odjelu intenzivne njege Dječje bolnice Kantrida, nakon čega je još tri mjeseca proveo na Odjelu pulmologije.
Dječak se rodio s teškim oštećenjima mozga i potpuno nepokretan. Stalno je bio na respiratoru, nije mogao samostalno disati, imao je potpuno nerazvijena pluća. Na intenzivnoj njezi roditelji su ga mogli viđati svakoga dana samo 20-ak minuta. Doktori i medicinske sestre bili su mu sve, on je čudo koje je, zahvaljujući njima, preživjelo.
- Čak je pet puta bio klinički mrtav. Morali su ga reanimirati. Uvijek sam vjerovala u njega - objašnjava kroz što je sve prošao njezin sinčić majka Smiljana Doknić (29). Dodala je kako je Dean bio toliko sitan da joj je stao u dlanove.
Nakon 17 mjeseci hospitalizacije i svakodnevne borbe roditelji su Deana napokon doveli kući. Nabavili su potrebnu medicinsku aparaturu kako bi Dean kod kuće mogao nesmetano živjeti.
- Sterilizirali smo prostorije, nosili zaštitne maske, educirali se u bolnici kako se odnositi prema djetetu koje je 100-postotni invalid. Do druge je godine naš Dean bio priključen na kisik. Postupno smo ga naučili disati, sada je stabilno, ali velik problem predstavljaju fizikalne terapije, koje su mu neophodne - rekla je majka Smiljana.
Liječnici specijalisti preporučuju kontinuiranu fizikalnu terapiju, koja je neophodna da bi Dean počeo puzati ili sjediti.
- Fizijatricu Stošiju Bolić doslovno moram preklinjati i moliti da napiše preporuku za terapiju - ogorčena je zaključila majka.
SAMO MU REDOVITA REHABILITACIJA MOŽE POMOĆI DA HODA
Sve što tražim jest da se mome djetetu odobri ono na što ima pravo, a to je da se s njime u kontinuitetu vježba svaki dan i pruži mu se šansa da napreduje. Ja sam educirana, ali nije jednako vježbam li ja s njime ili stručnjak terapeut. Nakon sveg liječničkog truda da preživi, besmisleno je da sve propadne zbog procedura i iščekivanja hoćemo li dobiti terapiju ili ne, ogorčena je majka.
Dean je dobio rješenje HZZO-a kojim mu je u dječjoj bolnici na Kantridi odobrena fizikalna terapija dva puta na tjedan. Stručnjaci kažu da mu mogu pomoći jedino intenzivne vježbe. Prema HZZO-u, Deanu nije potrebno vježbanje s terapeutom više od dva puta u tjednu.
U BOLNICI JE BIO ČAK 17 MJESECI
Nakon rođenja Dean je odmah morao ostati u bolnici. Više od godinu i pol ležao ja na raznim odjelima riječke bolnice.