Osam sati na dan listao sam svakakvu literaturu, gledao slike, a pred sobom imao golemu kost. Nije mi padalo na pamet da odustanem, rekao je arheolog Mario Carić (29). Tako je proveo godinu dana.
POGLEDAJTE VIDEO:
Brojio je lamele na zubima te mjerio dužinu i širinu zuba, a sve kako bi ustanovio radi li se uopće o mamutu, o kojem se točno zubu radi i koliko je star. Ispalo je da je hrpa kostiju pripadala upravo vunastome mamutu, njegovoj fascinaciji iz djetinjstva. Kosti su oko 50 godina bile u muzejskom depou. Gradski muzej Sisak dobio ih je kao dar od ljudi koji su ih slučajno našli dok su prije pola stoljeća pecali u okolini Siska. Mamut je izumro prije 12.000 godina, a fosilni ostaci mogu se naći i na plavinama rijeka Save, Drave i Dunava.
Kako muzej nije imao paleontologa, nitko se nije njima bavio. Mariju je ravnatelj muzeja Vlatko Čakširan odlučio pomoći. Dopustio mu je da uzme kosti i napravi izložbu ako otkrije da je riječ o vunastome mamutu. Marijeve sumnje na kraju je potvrdila i stručnjakinja iz HAZU-a.
- Ludima je zanimljivo to što znaju da je nekad živio tu, a ne tamo negdje u Africi ili tko zna gdje. Imao je šest pari zuba. Do 60. godine starosti oni bi se potrošili, pa je mamut tad umirao od gladi - rekao je Mario. Na izložbi će se moći vidjeti i realistične skulpture mamuta.
- Među kostima koje sam proučavao otkrio sam i ostatke stepskog bizona i pragovedo. Možda jednog dana i o njima napravimo izložbu - zaključio je i dodao da su kosti zaštićena baština.