Sandra Benčić kao pozitivnu stvar u najavljenim izmjenama Zakona o obnovi vidi to što konstrukcijska obnova neće tražiti sufinanciranje od strane građana.
- To će riješiti jedan veliki dio problema. Međutim, ono što nismo jasno vidjeli jest hoće li se procedura pojednostaviti da zaista nije toliko institucija uključeno u izdavanje suglasnosti - rekla je Benčić za N1.
Ako konstrukcijska obnova ide uz čisto financiranje države i Grada, objašnjava Benčić, ona može ići ex lege, odnosno po sili zakona i onda ne bi bilo potrebno podnošenje zahtjeva.
- Velika većina građana bi već krenula u obnovu zgrada i kuća da imaju sigurnost da će im se to refundirati. Mislimo da se najavljenim izmjenama ide u tom smjeru da će veliki dio stvari koje smo predlagali biti integrirane - rekla je.
Upitana jesu li ove izmjene trebale biti donesene prije, kaže:
- Bolje sad nego nikad, ali je dosta kasno. Ako se taj zakon i usvoji kraj desetog ili u jedanaestom mjesecu, budimo realni do proljeća malo radova možemo izvršavati jer je zima.
Benčić smatra da Državni inspektorat u cijelom procesu obnove treba biti jače angažiran.
- Novim izmjenama zakona građevinskih inspektori bez dodatnih suglasnosti mogu narediti rušenje onih zgrada koje predstavljaju opasnost i to je dobro - rekla je.