Vlada je u saborsku proceduru uputila u drugo čitanje izmjene Zakona o referendumu te Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, tzv. zviždača.
- I ovdje idemo u korak s temama koje se odnose na borbu protiv korupcije. Postojeći Zakon o referendumu je prepun praznina i nedorečenosti i zato smatram da je ovaj zakon puno bolje i kvalitetnije rješenje nego ono koje imamo danas - poručio je premijer Andrej Plenković.
Produljuje se rok za prikupljanje potpisa za referendum
Ministar uprave i pravosuđa Ivan Malenica naglasio je kako se izmjenama Zakona o referendumu omogućuje transparentniji postupak provedbe referenduma i građanima djelotvoran utjecaj u procesima političkog odlučivanja.
- Produljuje se rok za prikupljanje potpisa birača s dosadašnjih 15 na 30 dana, prvi put se uspostavlja evidencija referendumskih inicijativa, koja će se voditi pri Državnom izbornom povjerenstvu (DIP-u). Cjelovito se uređuje pitanje provjere birača te se omogućuje promatranje postupka provjere potpisa te referenduma - naveo je ministar dodavši kako se povećava i broj potrebnih potpisa za osnivanje odbora zagovornika, odnosno protivnika inicijative na pet posto.
- Po uzoru na Švicarsku uvode se izravni i neizravni prijedlozi predstavničkog tijela te će Sabor na prijedlog Odbora za Ustav moći unutar 30 dana pokrenuti postupak utvrđivanja protuprijedloga referendumskog pitanja - rekao je Malenica.
Kada je riječ o lokalnom referendumu, dodao je, također se produljuje rok za prikupljanje potpisa s 15 na 30 dana te se smanjuje broj potrebnih potpisa za raspisivanje referenduma.
- Uz to, smanjujemo i potreban kvorum podrške na lokalnom referendumu - rekao je.
Dodatna novina je i propisivanje mogućnosti odgađanja raspisivanja državnog referenduma, odnosno mogućnost odgađanja već raspisanog referenduma u iznimnim i nepredvidivim situacijama kad je ugrožen pravni poredak, život, zdravlje ili sigurnost stanovništva ili imovina veće vrijednosti.
- Provedba svih referendumskih inicijativa cjelovito se uređuje, a građanima se omogućuje kvalitetniji instrument neposrednog odlučivanja. Usvajanjem ovog zakona jamčimo i jačamo neposrednu demokraciju - poručio je Malenica.
'U demokratskim društvima zviždači imaju ključnu ulogu'
Govoreći o Zakonu o zaštiti zviždača, Malenica je istaknuo kako je Hrvatska među prvim članicama EU koja je kroz jedinstveni pravni okvir uredila pitanje osoba koje prijavljuju nepravilnosti početkom 2019.
- Tom prilikom su u Zakon ugrađeni međunarodni standardi zaštite zviždača, a isti su zadržani i u ovom zakonskom prijedlogu. Iako je sukladno trenutno važećem zakonu područje primjene široko postavljeno, novim zakonom će to biti dodatno precizirano na način da će to biti taksativno navedena pravna stečevina EU u vezi koje se štite zviždači ako prijave nepravilnost u vezi njene primjene - istaknuo je ministar.
I dalje će se štititi zviždači koji prijavljuju nepravilnost u primjeni nacionalnih propisa ukoliko se takvim kršenjem ugrožava javni interes, dodao je.
- Prijaviteljima nepravilnosti na raspolaganju će biti tri sustava prijave - unutarnje prijavljivanje povjerljivoj osobi, vanjsko, odnosno pučkoj pravobraniteljici te javno razotkrivanje. Postupak prijave bit će uređen na način da se maksimalno olakša postupak prijave - rekao je dodavši kako će prijavitelj imati pravo na zaštitu koja uključuje sudsku zaštitu, naknadu štete, zaštitu identiteta i povjerljivosti te primarnu besplatnu pravnu pomoć.
- Pravo na zaštitu ostvaruju i osobe, koje nepravilnost izravno primjenjuju i prijavljuju tijelima EU - istaknuo je naglasivši kako se novim Zakonom jača pravna zaštita zviždača, pojednostavljuje postupak prijave i proširuje prekršajna odgovornost.
- U demokratskim društvima zviždači imaju ključnu ulogu u zaštiti temeljnih ljudskih prava i očuvanju javnog interesa - poručio je ministar.