Timothy Brown (51) od 2008. godine službeno je "izliječen od HIV-a" nakon dvije transplantacije koštane srži. On je jedan od tek dvoje ljudi u povijesti medicine koji su uspješno pobijedili ovaj retro-virus, no svi pokušaji liječenja drugih na isti način kao Browna, nažalost su rezultirali smrću.
Međutim, znanstveni tim iz Health and Science University u Oregonu nedavno su objavili rad u kojem tvrde da je nemoguće izliječiti se od HIV-a, no kako bi metoda presađivanja koštane srži mogla pomoći pacijentima da lakše žive bez lijekova.
Brown je za Daily Mail rekao kako je vrlo uzbuđen zbog ove studije.
- Volio bih znati što me izliječilo, rekao je Brown. Njemu je HIV dijagnosticiran 1995. godine, a skoro desetljeće kasnije dijagnosticirana mu je leukemija. Doktor u Berlinu (gdje je Brown tada živio) preporučio je transplantaciju, no pothvat je bio vrlo riskantan obzirom da je imunološki sustav zaražen HIV-om uglavnom okrenut protiv samog sebe.
Bez obzira na rizike, Brown je operaciju preživio te prestao uzimati lijekove za umanjivanje simptoma AIDS-a (koji su ujedno i uzrokovali leukemiju). Na još jednu transplantaciju je otišao 2008. godine i od onda više nema znaka HIV-a u njegovom sustavu.
No, čudesni oporavak još nije razjašnjen. Brojne osobe zaražene HIV-om su, u pokušaju izlječenja istom metodom (transplantacijom koštane srži), umrle u roku od godine dana. Trenutni eksperimenti provode se na majmunima, gdje su transplantacije izliječile zaražene jedinke. No, ta vrsta majmuna genetički je vrlo različita od ljudi. Zato se nova istraživanja vrše na drugoj vrsti majmuna - specifičnoj vrsta makakija rakojeda.
Na njima se već provela transplantacija i istraživači kažu da su "zdraviji nego ikada". Međutim, proći će sigurno cijelo desetljeće dok se ovo istraživanje ne pretvori u funkcionalan tretman za liječenje.