Amfipodni račići koji su izjeli nogu mladog Australca žive i u Jadranu. Riječ je o životinjama koje se hrane strvinama. Da ih je mladi Sam Kanizay otresao s nogu, oni bi shvatili da je živ i otišli bi. Dr. Alen Soldo, sa splitskog sveučilišta, pojašnjava da opasnosti za ljude - nema.
- Kod nas u Jadranu ima mnoštvo vrsta iz ove obitelji. Poanta je da su to uglavnom strvinari pa jedu mrtve životinje a u ovom slučaju je problem bio što momak radi hladne vode nije micao noge, pa su račići mislili da su na mrtvom tijelu i nastavili "posao". Da ih je otresao i dao im do znanja da je "živ" vjerojatno se to ne bi desilo - pojasnio je dr. Soldo. Mogu li kupači u Jadranu doživjeti ono što je doživio mladi Australac?
- Teoretski da, ali pošto se prilikom kupanja ljudi kreću, u praksi je to vrlo teško moguće. Ponavljam, čovjek se nije micao i valjda je radi hladne vode mislio da je riječ o trncima a ne ubodima tako da se i dalje nije micao. Sumnjam da se ovako nešto može ponoviti kod na - kaže dr. Soldo.
Sam Kanizay (16) iz mora je na jugoistoku Melboirnea rasterećen izlazio na plažu. Nije ni slutio da su mu noge krvave i prekrivene, kako je kasnije objasnila njegova obitelj, gomilom malih stvorenja.
Liječnici su poslije muku mučili kako bi zaustavili krvarenja, a vjeruju kako se radi o morskim ušima, piše news.com.au.
- Plivam tamo svaki dan i nikad nisam vidio ovakvo nešto - rekao je spasilac Paul Duckett koji na plaži radi 16 godina.
Da se radi o rijetkoj pojavi potvrdio je znanstvenik Richard Reina.
- Morske uši ne žive u većim skupinama. Vjerojatno ga je napalo tek par njih, a čim su pustili malo krvi, priključili su se ostali. Sam je dugo stajao u hladnoj vodi i nije shvatio da mu uši grizu noge. Kada se ovo dogodi sperete ih ili jednostavno skinete bez ikakvih posljedica.
No Samu su noge i dalje krvarile, u bolnici je, kaže mu otac, ispod mjesta gdje je sjedio ostala prava lokva krvi. Otac nije imao mira pa ih je na istom mjestu potražio, ulovio i snimio.