To je to što me zanima!

Izgubljena ljepota: Fotografije otkrivaju sav užas rata u Alepu

Godine granatiranja, zračnih napada i uličnih borbi ostavile su dubok i za duže vrijeme neizbrisiv trag. Gotovo cijeli grad teško je oštećen, a njegov istočni dio nalikuje na Vukovar 1991...
Vidi originalni članak

Alep je stoljećima bio jedan od najvažnijih sirijskih gradova. Smješten na sjeveroistoku zemlje, na vrlo naseljenom području, predstavljao je industrijsko i finacijsko središte.

U njemu je živjelo gotovo 2,5 milijuna ljudi dok je, primjerice, broj stanovnika glavnoga grada Damaska iznosio 1,4 milijuna. 

Sve se promijenilo 2012. kada su u gradu buknuli sukobi između vladinih snaga i pobunjenika. Iako je grad bio uglavnom miran tijekom masovnih demontracija protiv Assada, pokušaj pobunjenika da ovladaju sjevernom zemlju uvukao ga je u ratni vihor i pretvorio u višegodišnje bojište.

Godine granatiranja, zračnih napada i uličnih borbi ostavile su dubok i za duže vrijeme neizbrisiv trag. Gotovo cijeli grad teško je oštećen, a njegov istočni dio, u koji su upravo ušle Asadove snage, nalikuje na Vukovar 1991. Mjesecima je na taj dio grada trajala vrlo žestoka ofenziva. Sirijska vojska imala je i pomoć ruskih zrakoplova koji su bombardirali grad.

Korisnici interneta posljednjih dana intentinzivno dijele fotografije predratnog Alepa. Od sjajnog povijesnog grada i njegovih prekrasnih građevina malo je ostalo.

Prisjetit se možemo tek na fotografijama i nadati se da će u nekom boljem, budućem vremenu grad ponovno izgledati kao nekad.

Idi na 24sata

Komentari 123

  • Di-noAlić 15.12.2016.

    opet jude pravednima sude

  • nerminius 15.12.2016.

    To je samo jedan grad. Pogledajte kartu Sirije na Template Syrian civil war, sve je označeno i trenutno stanje na fronti. Golemo područje između Aleppo - a i Hame je posve pod al - Nusrom, između Hame i Homsa je kao klin također jedno veliko područje, sam Damask od početka pobune ima u sjevernom dijelu grada nekoliko četvrti koje odolijevaju do danas, jug Sirije je posebna priča, tamo su vezane velike vojne strukture da bi održale teritorij ispresijecan al - Nusrinim teritorijem, sve pobunjenike bez obzira na zastavu tamo izravno podupire Izrael zbog naslanjanja na granicu, odmah kad se izađe iz Damaska na istok počinje IS i proteže se do Iraka uz jedinu točku otpora Deir es Zor koji se drži od početka...... Cijeli niz gradova sjeveroistočno od Damaska je pod kontrolom al Nusre, IS nakon Palmire opet prijeti Qaryataynu i presijecanju glavnog opskrbnog puta za sjever i zapad zemlje..... Ne vidim tu nikakvu veliku pobjedu, vlada Sirije drži tek 35% zemlje, prije će to sve biti zbog simbola grada Allepo - a, ali realno rat nije ni izdaleka gotov.

  • Onaj-tamo 15.12.2016.

    Pa, to precjednica promovira....NATO...uspravnica....itd.

Komentiraj...
Vidi sve komentare