Izborna šutnja predstavlja period prije izbora tijekom kojeg je zabranjeno političko oglašavanje i kampanja. Na dan održavanja izbora do zatvaranja birališta, kao i 24 sata prije dana održavanja izbora zabranjuje se svaka izborna promidžba u Hrvatskoj, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua nositelja lista, odnosno kandidata, te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.
Međutim, praksa među europskim zemljama značajno varira - od potpunog izostanka ograničenja do višednevnih perioda tišine.
Zemlje bez izborne šutnje
U devet članica Europske unije ne postoje nikakva ograničenja vezana uz predizbornu komunikaciju ili objavu anketa. To su:
Austrija
Belgija
Danska
Estonija
Finska
Njemačka
Litva
Nizozemska
Švedska
U ovim zemljama kandidati mogu slobodno komunicirati putem medija sve do dana izbora, a dopušteno je i objavljivanje rezultata anketa. Mnoge određuju da se ipak na biračkim mjestima ne smije voditi kampanja.
Zemlje s najstrožim pravilima
Italija
Italija ima najduži period ograničenja među članicama EU. Zabrana objavljivanja rezultata anketa počinje dva tjedna prije izbora, dok potpuna izborna šutnja stupa na snagu u ponoć dva dana prije izbora.
Slovačka i Portugal
U Slovačkoj izborna šutnja počinje 48 sati prije otvaranja birališta. U tom periodu medijima je zabranjeno objavljivanje bilo kakvih informacija o kandidatima ili strankama. Portugal ima slična pravila, s početkom izborne šutnje u ponoć drugog dana prije izbora.
Španjolska
Španjolska zabranjuje objavu anketa pet dana prije izbora, dok kandidati mogu komunicirati do ponoći dan prije izbora.
Zemlje s 24-satnom šutnjom
Najveći broj europskih zemalja primjenjuje 24-satnu izbornu šutnju, uključujući:
Hrvatsku
Cipar
Francusku
Grčku
Irsku
Latviju
Maltu
Poljsku
Rumunjsku
Međutim, i među ovim zemljama postoje varijacije u primjeni. Primjerice, u Grčkoj zabrana ne obuhvaća online medije, dok u Rumunjskoj šutnja počinje u 7 ujutro na dan izbora.
Zemlje s ograničenjima samo za ankete
Posebnu kategoriju čine zemlje koje dozvoljavaju kampanju, ali zabranjuju objavu anketa:
Bugarska
Češka
Mađarska
Luksemburg
Slovenija
U ovim zemljama zabrana objave anketa varira od jednog do pet dana prije izbora.
Izdvojeni slučajevi diljem svijeta
U Argentini izborna šutnja traje 48 sati, kao i u Kambodži te na Cipru, Egiptu i Crnoj Gori. Indonezija ima tri dana izborne šutnje, Paragvaj 48 sati. U Ujedinjenom Kraljevstvu zabranjeno je izvještavati o aktivnostima političara dok traju izbori i zabranjeno je objavljivati izlazne ankete do zatvaranja birališta.
Izazovi moderne ere
Primjena izborne šutnje postaje sve izazovnija u doba društvenih mreža i globalnog interneta. Ankete objavljene u jednoj zemlji lako postaju dostupne u drugoj, a kontrola komunikacije na društvenim mrežama predstavlja poseban izazov. Europski parlament pokušava harmonizirati pravila na razini EU, ali zbog različitih tradicija i pristupa među članicama, to ostaje dugoročni cilj.
Trend pokazuje da mlađi birači često donose odluku u posljednji trenutak, što dodatno naglašava važnost balansa između informiranosti birača i njihove zaštite od neprimjerenih utjecaja u završnici izbornog procesa.