Od sedam stranaka koje se natječu za 63 mjesta u donjem domu parlamenta samo su socijaldemokrati otvoreno kritizirali šezdesetsedmogodišnjeg vođu koji ima gotovo neograničenu moć u zemlji od 9 milijuna stanovnika.
Opozicijska islamistička Islamska stranka renesanse Tadžikistana zabranjena je nakon izbora 2015., na kojima nije osvojila niti jedno zastupničko mjesto, a vlasti su je optužile za pokušaj državnog udara.
Rahmonova Narodna demokratska stranka dominira parlamentom koji bi se trebao uskoro preseliti u novu zgradu koju je donirala Kina, glavni investitor u Tadžikistanu.
Prije izbora nisu provedena istraživanja javnog mnijenja, ali promatrači ne očekuju promjene.
"Razina poštivanja fundamentalnih sloboda dodatno se smanjila od prošlih izbora i izbor između političkih alternativa ograničen je zbog nepostojanja neovisnih medija i opozicije", stoji u izvješću Ureda demokratskih institucija i ljudskih prava Organizacije za sigurnost i suradnju u Europu (OSCE) objavljenom prošli tjedan.
Za sada se ne zna koji su Rahmonovi daljnji planovi budući da su za jesen zakazani predsjednički izbori, a predsjednik nije rekao hoće li se kandidirati.
Vlada planira objaviti preliminarne rezultate izbora u ponedjeljak.