Prijedlog SDP-a o preferencijalnom glasovanju, odnosno izmjene Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, podržao je Odbor za Ustav te ide dalje u saborsku proceduru.
Protiv su bili Vladimir Šeks (HDZ) i Laburist Dragutin Lesar. Davorin Mlakar (HDZ), koji je tijekom rasprave imao najviše primjedbi, na glasovanju nije bio, dok se HNS-ovci na sjednici uopće nisu pojavili. Mlakaru je nejasna definicija u Zakonu kojom se određuje diskvalifikacija liste koja ima manje od 40 posto podzastupljenog spola.
- Najmanje 40 posto znači da na listi mora biti najmanje šest žena - objasnio je predsjednik Odbora Peđa Grbin (SDP), a Ingrid Antičević Marinović (SDP) rekla je kako je to provedba strategije Vijeća Europe.
- To je dokument koji vi očito pročitali niste. Kad ja nešto ne znam, onda je to glupo. Kakvi su to muškarci koji se boje žena - prigovorila je Mlakaru, koji žali i zbog toga što u prijedlogu Zakona ne stoji zabrana kandidiranja osuđenima za teška kaznena djela.
- Ako mislite da treba, predložite amandman - rekao mu je Grbin.
Marin Jurjević (SDP) shvatio je zašto se HDZ toliko protivi.
- Vi ste protiv jer vas vodi najnepopularniji političar u Hrvatskoj - rekao je Jurjević zaključivši kako Tomislav Karamarko ne bi mogao podnijeti da itko na listama HDZ-a prođe bolje što bi zaokruživanje imena i prezimena realno moglo prouzročiti.
- Zadržite se tumačiti misli svog šefa, a HDZ će sam artikulirati tko što želi reći - uzvratio je Mlakar.
Osim uz sve ove primjedbe, jasno je da HDZ nema namjeru podržati Zakon jer ga uvjetuje izmjenom Ustava kojom bi se ukinula fiksna kvota za dijasporu i omogućio poseban način glasovanja za birače izvan Hrvatske.
- Mi o izbornom zakonodavstvu, oni o Ustavu. Mi o Ustavu, oni bi o lijepom vremenu - prigovorio je Ivo Jelušić (SDP).
Svoj prijedlog ovog Zakona predložili su i Laburisti, ali to nije prošlo. Stoga je Lesaru ostalo dati primjedbe na SDP-ov prijedlog, a one su se ponajviše odnosile na to što će građani zaokružiti ime i prezime samo jednog zastupnika. Laburisti i dio oporbe zalaže se za tri. S tim se slaže i Dragan Zelić iz GONG-a.
- Ukoliko dođe do ovoga, to će biti svojevrsna kamilica - rekao je Zelić, a Lesar je bio još oštriji.
- Jedan glas nije kamilica nego prijevara - rekao je, a osvrnuo se i na izostanak odredbe koja bi značila nespojivost dužnosti gradonačelnika i načelnika sa zastupničkom.
- Nakon niza okruglih stolova, odjednom je u prvom planu ostala ravnopravnost spolova - primijetio je.
Da ovaj konačan prijedlog, nakon višemjesečnih rasprava, predstavlja jako malo složili su se i Milorad Pupovac (SDSS) i nezavisni Josip Kregar.
- Krenuli smo od mnogo, a došli do malo - rekao je Pupovac, a Kregar je dodao:
- To je malo, to je kasno.
Ipak, obojica su podržala SDP-ov prijedlog. Na sjednici Sabora trebali bi ga raspraviti u četvrtak, a o njemu glasati u petak.
Kako će se sada postaviti HNS-ovci zasad nije poznato, ali ostaju neslužbene informacije da se sa SDP-om nisu usuglasili oko izmjena. Navodno im ne odgovara procedura vezana za izbor zamjenika preferencijalno izabranih zastupnika, koji mandat stavlja u mirovanje. HNS bi da zamjenika određuju stranke, dok SDP predviđa da se biraju po broju preferencijalnih glasova.