Bivši njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier u nedjelju će gotovo sigurno biti izabran za novog njemačkog predsjednika, ali bi glasanje moglo predstavljati test za politički autoritet Angele Merkel na početku izazovne izborne godine.
Član njemačkih socijaldemokrata (SPD, lijevi centar) 61-godišnji Steinmeier ima potporu koalicijske vlade Angele Merkel što mu unaprijed osigurava dovoljno ruku izaslanika na Saveznoj konvenciji koja bira šefa države. Sastoji se od 1260 članova, zastupnika obaju domova parlementa i predstavnika svih njemačkih saveznih pokrajina.
Međutim, članovi konzervativnog političkog bloka Angele Merkel mogli bi iskoristiti glasanje za prosvjed protiv kancelarkinog političkog smjera, posebno zbog načina na koji je upravljala izbjegličkom krizom prije godinu i pol.
Ako ostala tri kandidata koji ulaze u ring sa Steinmeierom dobiju veći broj glasova nego što se očekuje, to bi mogao biti znak da postoji određena frustracija u redovima vladajućih demokršćana (CDU) i sestrinskog CSU-a.
Steinmeierovi protivnici bit će Alexander Hold iza kojeg stoji skupina neovisnih zastupnika, Christoph Butterwegge koji predstavlja krajnju ljevicu Die Linke, te kandidat krajnje desne Alternative za Njemačku (Afd) Albrecht Glaser.
Zdravorazumski kandidat
Steinmeier, koji je u anketama redovito najpopularniji političar u zemlji, na uglavnom ceremonijalnoj dužnosti predsjednika naslijedit će Joachima Gaucka, koji nije htio drugi mandat.
"Želio bih kao savezni predsjednik biti neka vrsta protuteže sadašnjem trendu prekomjernog simplificiranja svega", rekao je Steinmeier, jedan od najglasnijih političara u borbi protiv populizma u Njemačkoji i Europi.
Merkel Steinmeiera smatra "zdravorazumskim" kandidatom.
"U vrijeme nemira i nestabilnosti u svijetu, smatram da je ispravno i važno da konzervativci pošalju znak stabilnosti podupirući Steinmeierovu kandidaturu", rekla je.
Merkel i CDU/CSU morali su poduprijeti Steinmeiera nakon što se sami nisu uspjeli dogovoriti o svom kandidatu. SPD je manjinski partner u velikoj koaliciji Angele Merkel.
Steinmeier je u obje velike koalicije koju je vodila Merkel, nakon izbora 20005. i 2009., bio njezin ministar vanjskih poslova.
Njegova predsjednička kandidatura utrla je put i za preslagivanje u vodstvu SPD-a i izbor bivšeg predsjednika Europskog parlamenta Martina Schulza za protukandidata Angeli Merkel na saveznim izborima u rujnu.
Porast potpore SPD-u nakon Schulzova imenovanja dodatni je pritisak na Merkel uoči vjerojatno najtješnjih saveznih izbora u dugo vremena.
CDU i CSU zapravo su se nadali da ove godine uopće neće morati birati novog predsjednika države jer im je kompletan fokus na rujanskim izborima. Zato su pritiskali 76-godišnjeg Gaucka, čiji mandat istječe u ožujku, da u rezidenciji saveznog predsjednika ostane još jedan mandat. On je odlučio suprotno zbog poodmakle dobi.
Izbor njemačkog predsjednika mogao bi u budućnosti postati i složeniji budući da javnost smatra da bi se i nju trebalo nešto pitati. Po nedavnoj anketi YouGova, čak 71 posto Nijemaca želi neposredan izbor predsjednika.
Čovjek političkog centra i idealni diplomat
Suprotno od američkog kolege Donalda Trumpa, Frank-Walter Steinmeier neće tvitati svaku svoju misao nakon što bude izabran za njemačkog predsjednika.
Prekaljeni socijaldemokratski političar nema Twitter račun i nije tip državnika koji svoju politiku može formulirati u 140 riječi.
Njegov izbor za predsjednika države, kojeg u Njemačkoj bira Savezna konvencija sastavljena od članova oba doma paralementa i predstavnika svih pokrajina, puka je formalnost.
Steinmeiera podržavaju sve velike njemačke stranke, a kancelarka Angela Merkel opisala ga je kao "čovjeka političkog centra".
Budući njemački predsjednik, koji je Donalda Trumpa tijekom kampanje nazivao "propovijednikom mržnje", zamijenit će Joachima Gaucka, koji ne želi drugi mandat.
Steinmeier je promovirajući svoju kandidaturu obišao Njemačku i govorio da će se kao predsjednik zalagati za jačanje demokracije, širenje vidika, toleranciju i solidarnost.
Namjerno je naglašavao svoju suprotnost Trumpu i europskim populistima poput Marine Le Pen, Viktora Orbana i Geerta Wildersa. "Galama koju proizvode nema nikakve veze sa snagom koju priželjkuju", rekao je.
Steinmeier, donedavni ministar vanjskih poslova, promijenit će radno mjesto, ali nema potrebe da mijenja svoj stil. Uvijek je nastupao kao političar koji spaja, što je glavna odlika koja se traži za dužnost njemačkog predsjednika.
Malo je političara koji su stekli toliko poštovanje izvan stranačkih linija. U ispitivanjima javnog mnijenja redovito je bio najpopularniji njemački političar.
Obje kvalitete će mu trebati novom radnom mjestu na kojem će biti pet godina ili najviše deset.
Nakon sedam provednih godina na dužnosti ministra vanjskih poslova, Steinmeier ga napušta s ponešto tuge, osjećaja koji dijele mnogi u ministarstvu smatrajući ga idealnim šefom diplomacije.
Kao predsjednik neće šutjeti o vanjskim poslovima, ali neće niti pretjerivati jer ne želi da ga smatraju za nekoga tko ne može okrenuti novu stranicu.
Političku karijeru počeo je 1991. u matičnoj pokrajini Donjoj Saskoj i obnašao nekoliko važnih saveznih dužnosti, uključujući vicekancelarsku poziciju. Bio je i šef kabineta socijaldemokratskog kancelara Gerharda Schroedera.
Nakon izbora 2005. stvorena je velika koalicija CDU-a i SPD-a s kancelarkom Merkel na čelu. Steinmeier tada prvi put dobiva resor vanjskih poslova. Četiri godine kasnije CDU je vlast osvojio samostalno, ali 2013. opet je bila potrebna velika koalicija pa se Steinmeier iz oporbe vraća na čelo ministarstva vanjskih poslova.
Sin stolara, Steimeier je studirao pravo i političke znanosti na sveučilištu u Giesenu. Oženjen je za Elke Buedenbender, sutkinju, i imaju odraslu kćer. Godine 2010. uzeo je mjesec dana godišnjeg odmora i maknuo se iz politike kako bi supruzi donirao bubreg.