Bijeg Damira Šišakovića iz zatvora u Sisku pokazala je da je situacija u zatvorima takva da zatvorenici praktički mogu birati kad će pobjeći, kaže nam iskusni pravosudni policajac.
- Malo, malo, pa neki zatvorenik nasrne na policajca. Oni jako dobro znaju da ih je malo. Dosad su bježali lopovi, a pitanje je dana kad će pobjeći i neki ubojica. Dosad su stradavali samo pravosudni policajci, a pitanje je dana kad će stradati neki civil. Mnogi od bjegunaca su, iako su na izdržavanju kazne zbog imovinskih delikata, itekako skloni agresiji - govore nam ljudi koji se svaki dan suočavaju s ubojicama, narkomanima...
Sisački zatvor ima premalo čuvara i nema vanjsko osiguranje
- Naravno da će za bijeg okriviti dežurnog pravosudnog policajca. Pogreška je zbog ljudskog faktora, ali je situacija kompleksnija. Sigurnosni uvjeti u sisačkom zatvoru su katastrofalni, tj. nikakvi. No to odgovorne nije briga. Najlakše je policajca suspendirati i kazniti - komentirao je posljednji bijeg iz zatvora Armin Tatarević, predsjednik Sindikata pravosudne policije. Nakon zadnjeg bijega oglasilo se i Ministartvo pravosuđa.
- U tijeku je utvrđivanje svih okolnosti o bijegu te će nakon obavljene analize javnost biti pravodobno obaviještena o utvrđenom. Šišaković je u zatvoreničkoj sobi, u kojoj je bio smješten, slomio rešetke tako što ih je potrgao na spojevima. Time je načinio dovoljno veliki otvor kroz koji se provukao, udaljio prema dvorišnom prostoru policijske postaje i dalje u nepoznatom pravcu - priopćili su iz ministarstva.
Ministar Šprlje zna za probleme, ali ih nije stigao riješiti
Bijegovi, samoubojstva i droga u ćelijama, tučnjave, zastarjeli sustav nadzora, nedostatak tehnike i pravosudnih policajaca samo su neki od pokazatelja da je zatvorski sustav nesiguran i u kolapsu.
Puljanin Bojan Bešić (25), sitni prijestupnik, lani u srpnju skončao je u samici pulskog zatvora. Umro je u vatri i dimu u strašnim mukama spužvom posebno obložene ćelije koju je sam zapalio prošvercavši upaljač. Umažanina Tahira Nuhića (30) i Šibenčanina Josipa Grozdanića (26) još prije desetak godina samo u pulskom zatvoru “ubila” je droga.
Osim u ćelijama, zbog šlamperaja je jedan zatvorenik (32) iz Pule krajem 2011. na autocesti A-6 kraj Ravne Gore na putu iz Pule u zatvorsku bolnicu u u Zagrebu doslovce ispao iz vozila pravosudne policije i poginuo.
Bojan Dragičević (35), kriminalac čije se lice smiješi s Interpolove tjeralice, u kolovozu prije dvije godine neshvatljivim je “javašlukom” osiguranja pobjegao iz pulskog zatvora preskočivši visoki zid, s tim da su pravosudni policajci dobro znali da im je već godinu dana ranije pobjegao i iz dobro čuvane Lepoglave.
Tijekom siječnja, na preporuku pučke pravobraniteljice, dio zatvora uveo je dodjelu pribora za jelo zatvorenicima - noževe, vilice i žlice. U Upravi za zatvorski sustav zaključili su, pisao je svojedobno Večernji list, da će to dovesti do humanijeg načina izvršenja kazne zatvora. No u veljači su u splitskom zatvoru Bilice nestala dva noža koja nisu pronađena. Danima su pravosudni policajci i zatvorenici, a u splitskom zatvoru na Bilicama ih je oko 120, s pojačanom opreznošću kročili zatvorom. Svjesni su da neki zatvorenici imaju noževe koje bi im svaki tren mogli zariti u leđa.
Ministarstvo pravusuđa, pod kojim je i Uprava za zatvorski sustav, nakon tog skandakla odgovorilo nam je kako nestankom noževa sigurnost neće biti ugrožena jer za razračunavanje zatvorenici uglavnom koriste šake, a ne pribor za jelo.
Pravosudni policajci godinama upozoravaju da ih je premalo i da se mjere štednje negativno odražavaju na sigurnost. Jedna od mjera je i ukidanje vanjskog osiguranja u zatvorima. Kako doznajemo, 100-tinjak zatvorenica u požeskoj kaznionici čuvaju tri pravosudne policajke, a vanjskog osiguranja nema.
Osim iz zatvora i kaznionica, kriminalci bježe i policiji. Policija i dalje traga za S. K. (33), državljaninom BiH. Dok su ga policajci u subotu autom iz Slavonskog Broda prevozili u ekstradicijski pritvor u Požegi, iskoristio je nepažnju policajaca te je na semaforu u Dubrovačkoj ulici iskočio iz službenog vozila i kroz dvorište obiteljske kuće pobjegao u šumu. Kako nam je potvrdila glasnogovornica PU požeško-slavonske, bjegunca traži više policijskih službenika, a potraga se, osim po danu, smanjenim intenzitetom odvija i noću. Glasnogovornica Radić ističe da se provjeravaju sve informacije i dojave građana koje redovito dobivaju. Pretpostavlja se da se S. K. skriva u brdovitim šumskim predjelima sela Laze Ćosine i Laze Vasine iznad Požege.
- Koliko smo čuli, nije opasan. Pojavit će se negdje prije ili kasnije jer neće imati što jesti i piti – rekli su nam mještani dodavši da ih nije strah.
Iz zatvora su bježali ubojice, ratni zločinci, razbojnici, dileri... Neke nikad nisu uhitili
NENAD BIŽIĆ je ratni zločinac koji je pobjegao u veljači 2008. iz Lepoglave gdje je izdržavao kaznu od 11,5 godina zbog ubojstva i ratnih zločina protiv civila.
Pobjegli iz Remetinca
U noći na 16. srpnja 1995. iz zagrebačkog zatvora Remetinec pobjegli su Mario Muidović-Erkapić, Darko Dubravac i Krunoslav Kumek.
Giovanni Nanut
Šibenčanin je zbog krađa služio kaznu. U prosincu 2015. se ozlijedio i završio u bolnici iz koje je pobjegao. Tri mjeseca kasnije vratio se u zatvor.
Marijan Bečeheli
U Njemačkoj je osuđen zbog ubojstva, a iz samice riječkog zatvora pobjegao je 1997. prepilivši rešetke dijamantnom pilom.