Ivo Lovrenović (38) iz Varaždina među prvih je petero paraplegičara na svijetu koji su zaronili pod led. Na ovu avanturu odvažio se krajem veljače, kada je s još četvero prijatelja Slovenaca u svrhu znanstvenog istraživanja zaronio u zaleđeno Rudniško jezero u slovenskom Kočevju.
Ivo je stradao u Domovinskom ratu 1992. godine i stopostotni je invalid. Unatoč tome, već desetak godina aktivni je sportaš. Trostruki je prvak države u bacanju koplja i diska u svojoj kategoriji, nedavno je počeo trenirati i stolni tenis, a ronjenjem se bavi već tri godine.
– U Hrvatskoj ima jako puno ratnih invalida, ali samo nas se troje bavi ronjenjem. To začuđuje jer je baš ronjenje sport u kojem mi ne osjećamo svoj hendikep – kaže Ivo. Na ronjenje u Sloveniju zvao ga je Branko Ravnak iz Međunarodnog saveza IAHD Adriatic.
– On je instruktor svih instruktora. Ronilac je već 20 godina i on je osmislio platformu za ronjenje invalida – priča Lovrenović. Kao ni inače, ni ovaj poziv na ronjenje nije odbio, ali nije znao da je u pitanju zaron pod led te se malo nećkao u početku.
- Kad smo stigli do jezera, ondje nas je već čekala ekipa od 30 ljudi, vatrogasci, vojska i tim liječnika. Eksperiment je trebao pokazati utječu li ekstremni uvjeti drugačije na osobe s ozljedom kralježnice. U ledu su bila izbušena dva trokutasta okna, na udaljenosti od dvadesetak metara. Ušli smo u vodu kroz jedan, a izašli kroz drugi, vodeći se za konopcem jer je u mutnom jezeru vidljivost bila manja od dva metra – ispričao je Ivo.
'Zbog adrenalina nisam osjećao hladnoću'
Liječnici su cijelo vrijeme pratili puls, temperaturu tijela i zasićenost krvi kisikom. Prema prvim rezultatima, ronjenje pod ledom nije za njih rizičnije nego kod zdravih osoba.
– Prije no što sam zaronio, bojao sam se da će biti jako hladno. Na koncu, vjerojatno zbog adrenalina, uopće nisam osjećao hladnoću. Iako u mutnom jezeru ne možete uživati u pogledu na floru i faunu, oduševio me prizor mjehurića zraka koji se dižu prema ledu – opisao je Ivo doživljaje.
U svibnju će zaroniti u Grüner See u Austriji. Ono nastaje kad voda, otapanjem ledenjaka u proljeće, prekrije jedan park pa je ronjenje u tom jezercu poseban doživljaj jer se roni pod klupicama i oko drveća. Velika mu je želja otputovati na Kubu jer je ondje podmorje prekrasno, ali ništa manje ne uživa u ronjenju na Jadranu.