To je to što me zanima!

Ivan Malenica: 'Postoje ugledni pravnici koji mogu biti članovi izbornih povjerenstava'

Malenica se dodatno osvrnuo na najavljeni mogući bijeli štrajk članova Udruge hrvatskih sudaca (UHS), naglasivši kako je vlada prošle godine značajno povećala sudačke plaće te da ne vidi opravdanja za štrajk
Vidi originalni članak

 Ministar Ivan Malenica ocijenio je, komentirajući mogući bijeli štrajk sudaca i bojkotiranje izbornih povjerenstava u superizbornoj godini, da osim na europskim izborima članovi izbornih povjerenstava mogu biti i ugledni pravnici te da postoje i suci koji nisu sudjelovali u štrajku.

"Što se tiče europskih izbora, tu postoji odredba koja se tiče sudaca. Međutim ni prošle godine nisu svi suci štrajkali, tako da vjerujem kako će se naći dovoljno sudaca da budu članovi izbornih povjerenstava", kazao je ministar pravosuđa i uprave.

Malenica se dodatno osvrnuo na najavljeni mogući bijeli štrajk članova Udruge hrvatskih sudaca (UHS), naglasivši kako je vlada prošle godine značajno povećala sudačke plaće te da ne vidi opravdanja za štrajk ako se želi graditi dugoročan odnos između vlade i UHS-a.

'O stvarima od javnog interesa trebaju komunicirati nadležna tijela'

Novinare je zanimalo zašto pri uvođenju novog kaznenog djela, koje se odnosi na neovlašteno otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje za sudionike postupka, a kojim se ne mogu goniti novinari, nije uvršteno da sud u slučaju od javnog interesa ne progoni osobe koje puštaju informacije novinarima, kao što je to primjer u Luksemburgu.

Malenica je odgovorio da su zakonskim prijedlogom koji se odnosi na curenje informacija iz istrage novinari dodatno zaštićeni i ne mogu biti počinitelji, poticatelji i pomagači u tom kaznenom djelu. Pojasnio je kako u fazi kaznenog postupka postoje izvidi koji su tajni i istragu koja je nejavna. "To su dvije faze koje mi štitimo kroz ovo kazneno djelo, držeći da je probitak kaznenog postupka na prvom mjestu", rekao je.

NISU RASPRAVLJALI O KANDIDATIMA Ivan Malenica: 'Vladajuća većina razgovarala o proceduri izbora državnog odvjetnika'

"Isto tako, premijer je istaknuo da postoje nadležna tijela koja trebaju, kada postoji javni interes, komunicirati o određenim informacijama koje se odnose na kazneni postupak, a to su prije svega Državno odvjetništvo koje može komunicirati ono što može komunicirati, a da ne ugrozi prava sudionika ili stranaka u kaznenom postupku", dodao je.

Na ponovljeni upit zašto se ne zaštite oni koji bi u budućnosti iznosili stvari od javnog interesa, Malenica je kazao da je javni interes nešto što se očekuje od nadležnih tijela da o tome komuniciraju. 

"Mi smo se odlučili na ovakav prijedlog kaznenog djela, dodatno smo zaštitili novinare i ne vidim razlog zašto sada raspravljati. Imamo dva čitanja u Hrvatskom saboru, tako da ćemo sve konkretne prijedloge razmotriti u saborskoj raspravi", nadodao je.

Malenica: Vidjet ćemo treba li mijenjati Ovršni zakon

Upitan razmišlja li vlada o izmjenama Ovršnog zakona zbog sve težeg plaćanja dugova ovršenika, Malenica je odgovorio da su značajno smanjeni troškovi ovršnog postupka i da se prati broj blokiranih građana. "U narednom razdoblju vidjet ćemo postoji li potreba da se mijenja i taj zakon", dodao je.

Malenica je komentirao i potenciranje porezne konkurencije između gradova i općina te naglasio da je ministar financija Marko Primorac dao snažan alat lokalnim čelnicima za kreiranje porezne politike, "dajući im time prostora da se povećaju plaće građanima koji žive na njihovom području".

TKO NAKON FILIPOVIĆA? Malenica: Ostao sam šokiran porukama, a nakon 15. siječnja znat će se tko je novi ministar

Govoreći detaljnije o izmjenama zakona vezanog za obiteljsko nasilje i femicid, Malenica je istaknuo da vlada nastavlja promatrati situaciju koja se događa u praksi, a u kojoj postoje određeni problemi za koje vjeruje da će se u budućnosti revidirati, ako za to bude potrebe.

Dodao je da se novim paketom mjera Hrvatska svrstala u vrh europskih država koje imaju dobro uređeno pitanje zaštite od nasilja u obitelji i zaštite žena, ali i da slijedi edukacija svih sudionika u sustavu, od policije, državnih odvjetnika, sudaca do organizacija civilnog društva.

Novinar N1 televizije upitao je Malenicu da im kao pravnik objasni termine "polulegalno" i "onkraj zakona", aludirajući na ocjene premijera Andreja Plenkovića i ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek o radu televizije N1 u Hrvatskoj. Ministar je odgovorio kako na N1 gostuju "jaki stručnjaci, profesori i odvjetnici za koje vjeruje da će im odgovoriti na to pitanje".

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare