Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica ocijenio je da zakoni o plaćama u državnim i javnim službama te o državnim službenicima predstavljaju jedan od najvećih reformskih paketa u zadnjih 30 godina u području javne uprave, koji će dovesti do daljnjeg povećanja plaća u tom sektoru.
- Prije svega, to se odnosi na Zakon o plaćama u državnim i javnim skužbama, gdje zapravo kroz ovaj zakon sustavno uređujemo plaće u javnoj upravi u RH - kazao je Malenica u srijedu nakon sjednice Vlade.
Ministar je naglasio da ćemo umjesto 300 različitih propisa koje imamo danas na snazi, a koje su uređivale različite dodatke, različite statuse državnih i javnih službenika, sada imati jedinstven zakon na koji će se nastaviti Uredba za državne i Uredba za javne službe.
- Kroz ovaj zakon i kroz ove dvije uredbe ukupno ćemo 2500 različitih radnih mjesta i različitih kategorija radnih mjesta svesti na njih 600, a ukinut ćemo otprilike 500 različitih dodataka - precizirao je.
Malenica je istaknuo da će novi zakon o plaćama, kada uredbe stupe na snagu, dovesti do daljnjeg povećanja plaća službenicima i namještenicima u državnoj i javnoj upravi.
Govoreći o Zakonu o državnim službenicima, Malenica je pojasnio da se njime po prvi put uređuje drugačiji sustav ocjenjivanja državnih i javnih službenika, koji će kroz novi sustav ocjenjivanja imati efekt na napredovanje i horizontalno promicanje u plaći državnih i javnih službenika.
- Isto tako, za one kategorije državnih i javnih službenika koji budu ocijenjeni ocjenom ne zadovoljava, to će predstavljati razlog za otkaz- naglasio je dodajući da će novine u službeničkom zakonodavstvu rezultirati kvalitetnim upravljanjem ljudskim potencijalima i učinkovitijom i efikasnijom javnom upravom.
Govoreći o primjedbama reprezentativnih sindikata na novi zakon, Malenica je istaknuo da u dijalogu sa sindikatima postoji prostora za promjene.
Neplaćanje šrajka nije zastrašivanje
- Dva čitanja će sigurno biti prilika da ponovno raspravimo o svim stvarima. Sindikati su pozdravili ovakav novi sustav uređivanja plaća i ocjenjivanja i nagrađivanja službenika - dodao je.
Na upit što ako premijer uvede sustav ocjenjivanja i ministrima, Malenica je odgovorio kako se može razgovarati da se u Zakon o državnim dužnosnicima uvede i da mogućnost.
Upitan za ranije najavljene neplaćene dane provedene u štrajku, ministar je objasnio da je to jedna od mogućnosti koje će Vlada razmotriti u narednim danima i tjednima.
- Još nije utvrđen datum, a ako do toga i dođe, sindikat će biti upoznat na vrijeme - kazao je istaknuvši da nije riječ o zastrašivanju.
- Službenici na sudovima imaju naredbu predsjednika Vrhovnog suda i ja vjerujem da odgovorno postupaju i obavljaju hitne poslove gdje može nastupiti šteta. Mi ćemo razgovarati s predstavnicima sindikata i ponudit ćemo određeni memorandum - rekao je.
Osvrnuvši se dodatno na prosvjed Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) pred sjedištem Vlade, najavljenog za petak, Malenica je rekao da Vlada čitavo vrijeme komunicira sa sindikatom.
- Ono što mi tražimo od sindikata je da skupa radimo na povećanju plaća. Kroz novi zakon i nove uredbe doći do daljnjeg povećanja plaće gdje će plaće službenika koji rade u pravosudnim tijelima biti adekvatne - nadodao je.