To je to što me zanima!

Tko je ubio ćelavog ibisa? BIOM: 'GPS podaci pokazuju da je Gipsy uginula nasilno'

Ativnost upućuje na zdravu pticu koja je nasilno nastradala. Ptica koja umire prirodnom smrću prije uginuća smanji svoje kretanje i često nekoliko dana stoji na istom mjestu, kažu iz Udruge Biom
Vidi originalni članak

Smrt ženke ćelavog ibisa kod Komina, gotovo izumrle vrste ptica, šokirala je ovih dana znanstvenike, a kako se ne radi o prvom slučaju stradavanja ibisa u Hrvatskoj, iz Udruge Biom obavijestili su policiju te je kriminalistička policija odmah izašla na teren.

Slučaj istražuje i veterinarski inspektor koji je preuzeo pticu i poslao je na analizu u Hrvatski veterinarski institut, koja bi trebala pokazati točan uzrok smrti.

POLICIJA NA TERENU Izumrlu pticu u Europi koja je kratko boravila u Kominu našli mrtvu: 'Šokirani smo i žalosni'

A iz Udruge Biom napominju da se ćelavi ibis Gipsy,m prema podacima sa satelitskog odašiljača, normalno kretao između noćilišta i hranilišta i odletio do otoka Šipana i nazad dan prije smrti. 

- Takva aktivnost upućuje na zdravu pticu koja je nasilno nastradala. Ptica koja umire prirodnom smrću prije uginuća smanji svoje kretanje i često nekoliko dana stoji na istom mjestu - napominju iz Bioma.

- Na temelju GPS podataka možemo sigurno zaključiti da je Gipsy uginula naglo i da razlog smrti nije prirodan. Nema znakova predacije. Bolest ili gladovanje izgledaju drugačije u podacima. Ptica bi prije bila manje aktivna i bilo bi to jasno vidljivo u obrascu aktivnosti. Dan prije smrti, Gipsy je odletjela gotovo do Dubrovnika i vratila se u istom danu u deltu Neretve, što znači da je bila u dobroj fizičkoj kondiciji, spremna za migraciju. Na dan smrti je, po već uobičajenoj navici, ujutro otišla na hranjenje. No, 15 minuta kasnije bila je mrtva pored zgrade. Iščekujemo rezultate analiza iz Zagreba da ne moramo nagađati. No, podaci s GPS-a snažno sugeriraju ljudski faktor - rekla je Daniela Trobe iz austrijskog Waldrappteama nadležna za upravljanje i satelitsko (GPS) praćenje ćelavih ibisa u sklopu europskog projekta LIFE Northern Bald Ibis.

NERETVANKA GIPSY VIDEO 'Gotovo izumrla ptica mi svaki dan dolazi na prozor, voli kad je mazim i kad joj pjevam'

U Biomu navode da su potencijalni razlozi uginuća najvjerojatnije nastreljivanje ili druga vrsta fizičkog ozljeđivanja, a moguće je i akutno trovanje. 

Ćelavi ibis je vrsta koja je izumrla u Hrvatskoj još u 18. stoljeću, a posljednje jedinke gnijezdile su se u Istri. Početkom ovog stoljeća, u svijetu ih ima svega 200 do 250 jedinki. U Hrvatskoj se posljednjih godina opet pojavio zahvaljujući projektu LIFE Northern Bald Ibis, kojim se provodi reintrodukcija ove vrste u Njemačkoj i Austriji gdje se u umjetno stvorenim kolonijama gnijezdi oko 140 jedinki.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • Pobotchnick Leeyoobo 09.03.2023.

    Možda je pojela nešto otrovno za nju. Ili je od fajzera

  • 09.03.2023.

    Daletinama nema kraja. Kaj mu je smetala ptica? Još k tome ženka? Stvarno se čovjek mora zapitati jel nekima sve čisto u glavi?

  • Magneto 09.03.2023.

    Balkanci.

Komentiraj...
Vidi sve komentare