Istraživanje je provedeno među mladima u dobi od 15 do 30 godina koji borave, školuju se ili rade u Splitu radi izrade Gradskog programa za mlade grada Splita od 2022. do 2025. godine.
Od 1370 ispitanika bilo je 62,20 posto osoba ženskog spola.
Među mladima vlada veliko nezadovoljstvo rješavanjem egzistencijalnih pitanja, kao što je stambeno pitanje i posao, a nisu zadovoljni ni dostupnošću informacija.
Maša Cek iz Udruge Delta rekla je da su mladi u tom istraživanju upozorili i na potrebu većeg broja poslova za mlade koji su u sustavu školovanja, potpore mladima za stjecanje prvog radnog iskustva te izravnog susreta s poslodavcima.
Kao mjesto za život mladi su Split ocijenili tricom. Pri razmatranju potpore u rješavanju stambenog pitanja mladi najkorisnijim smatraju one oblike koji će im u konačnici osigurati vlasništvo nad nekretninom.
Ispitanici koji stanuju u Splitu uglavnom su zadovoljni infrastrukturnom opremljenošću i dostupnošću nužnih sadržaja, a ispod prosjeka su ocijenili zelene površine i dostupnost kulturnih sadržaja.
Istraživanje je pokazalo da se mladi Splitom uglavnom kreću pješice i osobnim automobilom, a manje javnim prijevozom i sustavom javnih bicikala, rekla je Cek.
Također je pokazalo da su mladi zadovoljni ponudom sportskih i rekreacijskih aktivnosti, a najmanje onom kulturnih aktivnosti. Istaknuli su potrebu za raznolikom i većom ponudom opcija za provođenje slobodnog vremena te nižim cijenama posebice, sportskih i neformalnih edukacija.
Predsjednik udruge Info zona Goran Biličić rekao je kako mladi ne vide Split kao grad koji ih potiče na sudjelovanje u društvu te nemaju osjećaj da njihov volonterski rad cijeni šira javnost. Još manje njih smatra da ih se potiče na angažman u zajednici, a uglavnom misle da im nije omogućeno sudjelovanje u donošenju važnih odluka.
Većina je u istraživanju navela neodgovorno ponašanje u prometu, vršnjačko nasilje, uništavanje javnih dobara, klađenje te korupciju.
Edukacija i informiranje te usvajanje zdravih navika glavni su načini povećanja sigurnosti mladih Splićana.
Kad je riječ o utjecaju pandemije covida-19 na njih, mladi Splićani ističu negativne promjene u simptomima depresije i anksioznosti, ali su svoje kapacitete za nošenje s promjenama ocijenili iznadprosječno, rekao je Goran Biličić iz Info zone.
Zamjenik gradonačelnika Bojan Ivošević je rekao da je to najveće istraživanje ikad provedeno u Splitu o potrebama mlade generacije.
Dodao je da je istraživanje provedeno u pandemiji i da je jedna od pozitivnih stvari zbližavanje obitelji i bolji odnosi među njima.
Pozivam mlade da se još više uključe u dijalog s Gradom, a mi ćemo se pobrinuti i nastojati riješiti njihove probleme. Idući korak u realizaciji i izradi Gradskog programa za mlade je osnivanje radne skupine koja će izraditi i dati na javno savjetovanje nacrt novog gradskog programa, najavio je Ivošević.