Uvijek je jela povrće. Opsesivno. Doručak, ručak, večera. Ako to nije bilo povrće, bilo je voće. Eventualno žitarice, tako u svojoj fascinantnoj knjizi “Rakove kronike: Otključavanje najdubljeg misterija medicine” George Johnson opisuje svoju suprugu Nancy. Živjela je prilično zdravo, slijedila je upute najboljih nutricionista, ali je oboljela od raka maternice. Johnsona je mučila grižnja savjesti.
- Žene koje ne rode imaju više menstrualnih ciklusa, što znači da su izvrgnutije estrogenu, a taj je hormon Nacionalni toksikološki program identificirao kao kancerogen. Je li to što nisam želio imati djecu bio uzrok? - zapitao se autor u svojoj knjizi te joj dodao jednu emocionalnu notu. Inače, američki novinar, koji je pisao za mnoge znanstvene časopise, Johnson je s osjećajem krivnje započeo veliko istraživanje bolesti, za koju mnogi vjeruju da je bolest novog doba.
Nije trebalo proći mnogo vremena da shvati da je to jedna od najvećih laži o raku.
- Govore nam o modernoj epidemiji raka, o kugi 20. stoljeća, koju su nam donijele neodgovorne korporacije i njihove otpadne vode. Prehrambeni aditivi, pesticidi i herbicidi, preparati za čišćenje u kućanstvu - sve to kvari naš DNK. Pijuni smo u ljutitoj igri kemijskog ruleta - piše Johnson u svojoj knjizi, koja nam otkriva da bolest od koje strahujemo korijene vuče iz doba prije razvoja naše vrste.
Rak je, piše autor, postojao još prije najmanje 150 milijuna godina. Dokaz za to je do 1901. godine ležao u gradu Dinosauru u američkom Coloradu, a onda je paleontolog Elmer Riggs našao šest tona kostiju, koje su pripadale 35 metara dugom i 30 tona teškom dinosauru - apatosauru, poznatom i kao brontosaur. Upravo u tim kostima poslije je otkriven najstariji poznati slučaj raka.