Je li cijela priča o rodnoj ideologiji i protivljenje Istanbulskoj konvenciji bila samo paravan i odskočna daska kako bi se u Hrvatskoj progurao novi izborni sustav koji bi ograničio prava manjina te u Sabor doveo ekstremno desne i klerikalne pojedince? Izgleda da jeste. Protivljenje Istanbulskoj konvenciji je preraslo u skupljanje potpisa za promjenu izbornog sustava u, čini se, još jednoj vrlo vještoj manipulaciji udruga poput U ime obitelji, Vigilare i raznih građanskih inicijativa u kojima se redovito vrte jedni te isti ljudi.
- Istanbulska konvencija je samo početna točka za obuhvatnije promjene. Vrijeme je da se izmijeni izborni sustav koji će omogućiti promjene za sve - poručio je Zvonimir Troskot iz nove inicijative Narod odlučuje, a s njim je pred Saborom bila i Sanja Bilač, jedna od glavnih organizatorica prosvjeda u Splitu protiv Istanbulske konvencije.
'Želimo demokratizaciju sustava'
Plašenje konvencijom koja bi trebala donijeti bolju zaštitu žena od nasilja tako je dobilo sasvim novi oblik. Portal Željke Markić narod.hr i njezina Udruga u ime obitelji, kao i udruga Vigilare Johna Vice Batarela, više uopće ne spominju Istanbulsku konvenciju. Smatraju da je referendum kojim bi se osporila njezina primjena u Hrvatskoj i nepotreban, nego pokušavaju objasniti kako je pravi način da se spriječi neka nova Istanbulska konvencija promjena cijelog izbornog sustava.
- Smatramo da je najbolji odgovor na ratifikaciju Istanbulske konvencije i najučinkovitiji način za njezinu deratifikaciju – referendum za demokratizaciju izbornog sustava! - stoji u apelu Vigilarea i pozivu volonterima na prikupljanje potpisa.
Prikupljanje potpisa i za to da se raspiše referendum koji bi poništio ratifikaciju Istanbulske konvencije, ali i za promjenu izbornog sustava održavat će se u istom periodu. Između 13. i 27. svibnja. Inicijativa Istina o Istanbulskoj, koju koordinira Kristina Pavlović, sestra Hrastovca Ladislava Ilčića, kaže kako oni prikupljaju samo potpise za otkazivanje ratifikacije Istanbulske.
- Još nismo dogovorili hoće li se mjesta prikupljanja potpisa za dva referenduma podudarati. Javilo nam se već mnogo volontera i prikupljamo samo potpise za otkazivanje Istanbulske - rekla nam je Pavlović i dodaje kako je njihova inicijativa također za izmjenu izbornog sustava, ali da se to može raditi kasnije.
Potpisi za obje inicijative skupljaju se u isto vrijeme
Međutim, potpisi za obje inicijative prikupljaju se u isto vrijeme, obje inicijative su izrasle na protivljenju Istanbulskoj konvenciji, a ako budu na istim lokacijama i štandovima, jasno je da će mnoge dovesti u zabludu. Jer protivljenje Istanbulskoj, za koju se otpočetka sumnjalo da je politički projekt kojemu je cilj zauzimanje prostora desno od centra, a ne svjetonazorsko pitanje, ovim referendumima dobiva i svoju potvrdu. Onaj tko poželi dati potpis protiv Istanbulske, vrlo vjerojatno će dati potpis i na drugi list “u paketu”, pa makar slabo razumio izborni sustav. A referendum o promjeni izbornog sustava umotan je u veću demokratizaciju društva, bolju i veću izlaznost građana na izbore, njihovu bolju zastupljenost... Ali ispod tog celofana krije se bespoštedna borba za vlast.
Prije dvije godine U ime obitelji i Vigilare su na krilima referenduma o braku pokušali progurati slične promjene. Nisu prikupili dovoljno potpisa. Sad je opet u osnovi uvođenje tri preferencijalna glasa na izborima, odnosno da bi svaki birač mogao zaokružiti tri imena zastupnika i maknuti prag od 10 posto kako bi on prošao u Sabor.
'Zastupnici bi bili odgovorniji biračima'
- Tri preferencijska glasa bez praga spriječit će ulazak u Sabor stranaka bez potpore građana na zajedničkim listama s ‘velikim’ strankama – na temelju predizbornih koalicijskih dogovora šefa stranaka. Na primjer, ako HDZ ili SDP žele u Sabor uvesti HNS, stranku koju podupire oko 1,5% birača, neće više moći jamčiti svojem ‘partneru’ da će njegov kandidat ući u Sabor, jer ulazak u Sabor određuje broj preferencijskih glasova.
Tako će šef jedne stranke moći na svoju listu staviti na prvo mjesto kandidata druge stranke – ali ako taj kandidat ne dobije najveći broj glasova birača (preferencijskih glasova) – on neće ući u Sabor - stoji u obrazloženju inicijative Narod odlučuje objavljenom na Markićkinu portalu. Time podsjećaju da bi zastupnici bili odgovorniji biračima pa se ne bi više moglo dogoditi da, kao u slučaju Istanbulske konvencije, glasuju, po njima, isključivo zbog stranačke stege.
>>>>Cijeli tekst pročitajte u novom Expressu