Nakon što je 24sata objavio priču o našem vaterpolistu Perici Bukiću koji je više puta devastirao obalu ispred svoje kuće u mjestu Bilo pored Šibenika, ekipa portala Morski.hr kontaktirala je i primoštenskog načelnika Stipu Petrinu, kojeg su upitali koliko je onih poput Bukića, koji samo žele "upristojiti obalu".
Petrina je umjesto odgovora digao dron i sve snimio. Njegove snimke su poražavajuće za ovo društvo, a pogotovo inspekcije i pravosudni sustav. Prijave stižu svaki dan o raznim sličnim likovima poput Perice Bukića, koji tek tako samoinicijativno odluče izbetonirati more ispred svojih viletina s bazenima ili napraviti stepenice do mula i mora.
– Dok dođe policija i inspekcija, čovjek izgubi volju za kupanjem i sunčanjem, a to oni dobro znaju – priča Stipe Petrina za Morski, koji dodaje da su toj praksi odlučili stati na kraj, tako što grade najduži lungo mare, odnosno šetnicu na našoj obali.
– Probijena je šetnica u duljini obale čitave općine Primošten i to u duljini 17 km, a širine 2,40 m – stavljamo komunalnu infrastrukturu, popločat ćemo je benkovačkim kamenom i sve će to biti gotovo iduće godine – kaže Stipe Petrina.
Navodi kako su davno uočili devastaciju obale, koja je počela i prije 1990. godine. Počela je od prve gradnje kuća blizu mora i svaki vlasnik je htio nezakonito i bez plaćanja imati 'svoj' komad mora.
Odmah poslije lokalnih izbora 2005. Petrina je naručio geodetski projekt cijele obalne crte općine Primošten. Utvrđeno je gdje su granice privatnih parcela i krenulo se u gradnju šetnice. Namjera je bila odvojiti privatno od javnog, a "tampon zona" trebala je biti šetnica.
- Znali smo da tu ima previše onih koji su doslovno došli sa svojim dnevnim boravcima do samog mora. O nelegalnim septičkim jamama ne treba ni govoriti. Svaka kuća je imala za sebe tako "ugodan mirisni ispust" direktno u more.
Petrinin projekt gradnje šetnice praktički je pionirski projekt, jer zbog nemogućnosti borbe s uzurpatorima pomorskog dobra nije preostalo ništa nego fizički 'povući granicu' u obliku šetnice kako bi prolaz do mora svima bio moguć, a obala sačuvana.
Naravno, uzurpatorima se nije svidjelo što je Petrina krenuo u pohod na njihove ilegalne betonizacije mora, pa su mu primjerice u naselju Tepli bok slali inspekciju, a kada se raspitao o vlasnicima kuća, ispostavilo se da je nekih 4-5 vlanika kuća, koji su najviše zapasali pomorskog dobra 'istaknuti građani s vezama na visokim pozicijama'.
- Perica je bio prvi kojem smo srušili davne 2005. mul s tušem. Mi bismo s radovima krenuli jedno 200 metara dalje i nakon par dana vidite ponovno mul i tuš i tako čak tri puta. Perica je gradio mi smo rušili. Tada smo napravili kaznenu prijavu s kojom je sigurno neki 'birokratski štakor obrisao guzicu'. Nije se desilo ništa, osim što je Perica kako i vidite zadržao svoj 'mul' kojeg brani svim svojim oratorskim snagama - navodi Petrina i dodaje:
- Osobno nemam ništa protiv da ljudi koji imaju kuće u blizini mora imaju svoj mul ili prostor za kupanje, ali imam jako protiv da to koriste besplatno i da druge tjeraju sa tog dijela obala kao da im je to'očeva prčija'.
Uzurpacija na dijelu od Biloga do Raduče je zastrašujuća i tu država apsolutno pada i vidi se da joj nije stalo da zaštiti imovinu svih nas, zaključuje Petrina.