Radite manje, primate istu plaću, sretniji ste, produktivniji i manje na bolovanju. 45 njemačkih tvrtki želi testirati ono što zvuči kao bajka: četverodnevni radni tjedan, piše danas DW o novom eksperimentu kod Nijemaca.
S eksperimentom se kreće prvog dana veljače, projekt je pokrenula konzultantska kuća Intaprenoer, koja surađuje s neprofitnom organizacijom "4 Day week global".
Oni se zalažu za uvođenje četverodnevnog radnog tjedna u svijetu.
Ljudi iza projekta tvrde da bi ovakav radni tjedan zapravo bio način rješavanja problema kojeg Njemačka ima, a to je nedostatak kvalificiran radne snage. Smatraju da bi se ovako povećala produktivnost zaposlenih.
Plaća uključenima u projekt ostaje ista.
Nije ovo u Njemačkoj ništa revolucionarno. Organizacija 4DWG od 2019. ovakve pilot projekte provodi u Velikoj Britaniji, Južnoj Africi, Australiji, SAD-u i Irskoj.
U njemu je do sad sudjelovalo više od 500 kompanija.
- U Velikoj Britaniji je u ovaj eksperiment bilo uključeno 2.900 zaposlenih u financijskom sektoru, IT sektoru, građevinarstvu, online trgovini, studijima za animaciju, marketingu i 'fast-food' kioscima. Prema podacima istraživanja iz Cambridgea i Bostona, smanjen je broj dana bolovanja za oko dvije trećine, a skoro 40 posto zaposlenih je reklo da su se poslije eksperimenta osjećali manje pod stresom nego ranije. Broj zaposlenih koji su dali otkaz pao je za 57 posto - piše DW.
No brojni stručnjaci upozoravaju da nije sve onakvim kakvim se predstavlja te sumnjaju da je takvo povećanje produktivnosti kod radnika moguće..
- Skraćivanje radnog tjedna s pet na četiri dana odgovara smanjenju radnog vremena za 20 posto. Da bi se kompenzirao nastali pad proizvodnje, produktivnost po satu bi se morala povećati za 25 posto - ističe Holger Schäfer iz Instituta za njemačko gospodarstvo.
- Ovakvi projekti i rezultati nisu reprezentativni za cijelo gospodarstvo - dodaje stručnjak za tržište rada Enzo Weber. Ističe da ovakvi projekti traju samo šest mjeseci, pa se dugoročne posljedice ne mogu znati...