Pred nama je promjena vremena koja će se najviše osjetiti na sjevernom Jadranu i unutrašnjosti zemlje, a najmanje u Dalmaciji. Ipak, i u Dalmaciji će u subotu biti povremenih grmljavinskih nestabilnosti, piše Dalmacija danas.
Visinska ciklona u četvrtak je donijela katastrofalno nevrijeme dijelovima Njemačke gdje su zabilježene poplave.
Ivan Toman, urednik MeteoAdriatica, asistenta Pomorskog odjela Sveučilišta u Zadru analizirao je nadolazeće sinoptičke situacije.
Ono što je zanimljivo je da će se ista ciklona koja je u četvrtak djelovala na vrijeme u Njemačkoj i srednjoj Europi za vikend biti nad Jadranom.
Riječ će biti o ciklonalnom sustavu pojava kakvog nije uobičajena u ljetnom dijelu godine u našem području. Osim toga, unatoč vrlo promjenjivom vremenu koje će sustav donijeti sa sobom, te lokalno obilnoj oborini i mjestimičnim neverama, možda neočekivano – neće značajno zahladiti u odnosu na aktualne temperature zraka, izuzev u vremenu izravnog djelovanja oborine na temperaturu na nekom mjestu.
Uz spomenute temeljne sinoptičke uvjete, nad regijom će kružiti prilično nestabilna zračna masa (modelirane vrijednosti nad Jadranom, MLCAPE > 1000 J/kg u subotu te mjestimično > 2000 J/kg u nedjelju, MUCAPE moguće i do ~ 3000 J/kg; uz temperaturu rosišta do 23°C). Prema NWP modelima ne očekuje se značajno vertikalno smicanje u sloju 0-6km što bi trebalo ograničiti razvoj konvektivnih sustave vjerojatno do multićelijskih tipova, no uz nešto povećano smicanje donjih slojeva (ponegdje iznad 15m/s 0-1km) i spiralnost ponegdje preko 500 m2/s2, čini se da nije isključena mogućnost mjestimičnog razvoja morskih pijavica. Pojava lokalne tuče je također izvjesna uslijed značajnih CAPE vrijednosti.
Lokalno treba računati na veliku količinu oborine, možda i vrlo obilnu, a to se posebice odnosi na subotu i to sjeverniji dio Jadrana i gorske krajeve unutrašnjosti. Ipak, neverini i grmljavinski pljuskovi mogući su već i u petak, a također i u nedjelju, s time da bi u nedjelju trebali biti češći u Dalmaciji i također nešto manje obilni i manje intenzivni nego u subotu na sjevernom dijelu.
Najintenzivniji procesi nevremena, čini se, mogu se očekivati na otvorenom moru i prema talijanskoj obali. U kopnenim krajevima naše regije također će se osjetiti značajna promjena vremena. Obilna kiša i mjestimična tuča moguće su pojave posvuda u regiji, a od kopnenih krajeva posebno u planinskom području, iako i drugdje može pasti obilna oborina u kratkom vremenskom periodu. Stoga, nisu isključene poplave uslijed značajne kiše.
Unatoč povećanoj naoblaci, očekivanoj oborini i mjestimičnom nevremenu ne treba računati na bitno zahlađenje. Pritjecanje tople zračne mase u prizemnom sloju atmosfere, potencirati će vertikalni gradijent temperature ispod hladnijeg zraka na visini u ciklonalnom vrtlogu, ali usput će i zadržati visoke prizemne vrijednosti temperature zraka. Štoviše, prema modelima, i unatoč pretežno sjeveroistočnom strujanju zraka, najtoplija bi mogla biti nedjelja u nizu analizirana tri ciklonalna dana (petak-subota-nedjelja). Nešto svježija bi trebala biti subota kad će u većem dijelu regije biti ponajviše naoblake i oborina. Naravno, u oborinskom području, temperatura će nakratko značajnije pasti.
Što se vjetra tiče, on će u većem dijelu regije biti pretežno sjeveroistočni, slab do umjeren, a na Jadranu (fenska) bura i sjeverozapadni. U blizini konvektivnih neverina očekuje se nakratko jači vjetar.
U ponedjeljak očekujemo još uvijek dosta promjenjivo vrijeme, i prema istoku regije i dalje kišovito, a u utorak konačno smirivanje posvuda.