Već je općepoznata stvar kako Ukrajina ima velikih problema s ljudstvom i dezerterstvom. Kako rat odmiče tako sve manje Ukrajinaca želi nastaviti rat do konačne pobjede i oslobađanja svih okupiranih teritorija.
Kijev je smislio novi kontroverzni način kako popuniti prazne redove na istoku Ukrajine.
Naime, radi se o Teritorijalnom centru za regrutaciju i socijalnu podršku (TCC) koja hapsi muškarce diljem Ukrajine i provjerava ih jesu li sposobni za borbu piše The Telegraph.
Jedan od policajaca koji hapsi Ukrajince je i Artjom (28). On se svakog dana dogovara sa svojim suradnicima gdje će 'hvatati' ljude.
Najviše posjećuju kafiće, restorane, javni prijevoz i noćne klubove jer se tamo nalazi najviše Ukrajinaca sposobnih za rat.
- Ponekad je to kao suočavanje sa štakorom koji je stjeran u kut - rekao je Artjom za The Telegraph, dok je opisivao situacije u kojima mladiće odvode u regrutne centre.
- Opiru se i dok su u kombiju i prijete našim ljudima i obiteljima - opisao je Artjom očajne Ukrajince.
Diljem zemlje postoji veliki strah od TCC-a.
Kontroverzna jedinica je postala velika tema u ukrajinskoj javnosti nakon što su se na društvenim mrežama pojavile snimke policajaca koji nasilno odvode Ukrajince.
TCC je odgovoran za vojnu obvezu u Ukrajini. Artjom i ostali pripadnici jedinice moraju registrirati sve muškarce između 18 i 60 godina za vojnu službu.
- U početku mi ih je bilo žao, ali sam se poslije naviknuo. Sada razmišljam ili oni ili ja - iskren je bio Artjom koji nije htio otkriti
svoj identitet zbog velike mržnje koju jedinica svakodnevno doživljava.
Njegov tim svakodnevno provjerava dokumente muškaraca u dobi od 18 do 60 godina. Odvode one muškarce za koje se ispostavi da su sposobni za službu ili imaju lažne medicinske nalaze.
Nakon privođenja, TCC vodi Ukrajince na medicinski pregled. Oni koji pregled odlaze na obuku, a zatim na bojišnicu. Artjom je priznao da im više ne dopuštaju da se vrate kući nakon hapšenja.
- Ponekad im oduzimamo mobitele kako ne bi mogli komunicirati s obitelji - rekao je Artjom i priznao da iako je ovo težak posao bolje je hapsiti ljude nego se boriti u ratu.
Cijeli fenomen je za Telegraph komentirao i jedan Ukrajinac Vasilij iz Kijeva koji je priznao da nakon formiranja TCC-a jako rijetko izlazi iz kuće. Vasilij nije jedini koji se skriva.
- Muškarci između 25 i 40 godina jednostavno su nestali s ulica. Ako vas uhvate, to je jednosmjerna karta, nema jasnog roka koliko dugo ćete služiti, a često je ishod vrlo tragičan - rekao je Vasilij.