Nedavno vršnjačko nasilje koje se dogodilo u Osnovnoj školi Biograd kada je desetak učenika premlatio jedanaestogodišnjeg dječaka u školskom toaletu ostavilo je strašne psihičke posljedice na njega.
Majka napadnutog dječaka za Dnevnik HTV-a progovorila je posljedicama koje njezino dijete proživljava.
- On pije antidepresive jer mu je jako teško suočiti se sa situacijom koja je nastala. Teško mu je zato što smatra da se na njega gleda kao da je osramotio školu zbog toga što je progovorio što se njemu dogodilo - rekla je majka pretučenog dječaka.
- Naše dijete je uvučeno u WC gdje ga je pričekala skupina starije djece koja ga je uvukla u WC i šakama tukla po rebrima i po trbuhu. Kad je on pao na pod i sklupčao se na pod, oni su nastavili - dodala je.
Zbog straha u školu i dalje ne ide. Svakodnevno je na terapijama kod psihologa.
- Ne spava, jako se umirio, traži cijelo vrijeme neku podršku, traži da je netko pored njega, puno manje priča - istaknula je majka jedanaestogodišnjaka.
Sve je više slučajeva vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj. Samo u prvih osam mjeseci policiji su prijavljena 363 slučaja, dok ih je prošle godine bilo 331. Dobna granica sve je niža.
- Ovo su iznimno zabrinjavajući podaci budući da se radi o ozbiljnim prijestupima, dakle o kriminalitetu težih kažnjivih radnji, kaznenim djelima kojima su oštećene maloljetne osobe - istaknuo je Dragan Josipović, policijski službenik za mlade u Ravnateljstvu policije.
Psihologinja na Hrabrom telefonu Helena Vučković objasnila je kako je kod mladih čest slučaj cyberbullyjinga.
Mnoga djeca o zlostavljaju šute, a to se, zbog posljedica koje ostavlja od srama i niskog samopoštovanja, do povlačenja u sebe - mora izbjeći. Pred zlostavljanjem nitko ne smije zatvarati oči. Izgubljeno djetinjstvo zbog nasilja ne zaslužuje nijedno dijete. Posebno ne u školama koje bi trebale biti mjesto nulte stope tolerancije na nasilje.