Oni koji štede svoj novac u bankama to rade upravo zato da bi nešto zaradili na kamatama jer da ga drže doma u čarapi, ne bi dobili ništa. Ali, državna blagajna je prazna pa vladajući marljivo smišljaju nove načine kako građanima koji ih plaćaju uzeti novac. Kopkala ih je zarada na ime kamata koju oko 400.000 štediša dobiva od banaka pa su odlučili uzeti im dio. Od 1. siječnja ove godine mora se plaćati porez na kamatu od kunske i devizne štednje i to u visini od čak 12 posto.
- Na iznos poreza obračunava se prirez. Visina stope po kojoj se obračunava prirez porezu na dohodak od kamata ovisi o mjestu prebivališta vlasnika štednje - objašnjavaju u Regionalnoj organizaciji zaštite potrošača. Ipak, ljudi i dalje radije novac uglavnom najradije čuvaju u bankama jer ne razmišljaju da postoje i drugi oblici štednje.
Prema izračunu Ministarstva financija porez na kamate će obuhvatiti oko 400.000 štediša.
Čuvati novac skriven negdje u kući je najlošija opcija, jer što ako netko provali ili dođe do požara? U trenu ostajete bez svega što ste čuvali za "crne dane". Ali, kako onda štedjeti, a pritom ne strahovati od gubitka novca? Ako novac uplaćujete u životno osiguranje, na iznos koji ćete na kraju zaraditi, niste dužni plaćati porez. Osim toga, novac je siguran i od kradljivaca, raznih katastrofa i slično. U osiguranje uplaćujete onoliko novaca koliko možete i tempom koji vam odgovara. Kada vam u životu ide bolje, zarađujete više i slično, uplatite i više novca. Zato kada dođe kriza, možete uplaćivati manje iznose ili čak zatražiti poček. Osiguravajuća društva izaći će vam ususret.