U Višem javnom tužiteljstvu u Beogradu saslušan je osumnjičeni za špijunažu u korist Hrvatske. Tužiteljstvo je pokrenulo istragu protiv Č. Č. i predložilo sudu određivanje pritvora.
Srbijanski mediji javljaju da mu je sud odredio pritvor od 30 dana.
Nakon saslušanja, tužitelj je sucu predložio određivanje pritvora zbog opasnosti od bijega, utjecaja na svjedoke, ponavljanja kaznenog djela, kao i zbog uznemiravanja javnosti, a za navedeno kazneno djelo predviđena je kazna zatvora veća od 10 godina, priopćilo je tužiteljstvo, a prenosi RTS.
Prema Krivičnom zakonu Srbije, kazna od tri do 15 godina zatvora predviđena je za one koji vojne, ekonomske ili službene tajne priopće, predaju ili učine dostupnim stranoj državi, stranoj organizaciji ili osobi koja im služi.
Zatvor od pet do 15 godina predviđen je za one koji za stranu državu ili organizaciju stvaraju obavještajnu službu u Srbiji ili njome rukovode.
Tužiteljstvo je ranije priopćilo da uhićeni ima državljanstvo Republike Srbije i Hrvatske, i da je do 1990. godine živio i radio u Republici Hrvatskoj, nakon čega mu je mjesto prebivališta bilo u Republici Srbiji. Mediji su prenijeli da se osumnjičeni zove Čedo Čolović (57) i da je umirovljeni oficir Vojske Republike Srpske Krajine, koji je uhićen dok je bježao u Hrvatsku.
Navode i da je uhićeni proteklih mjeseci pa, kako navode, i godina, u Beogradu i Srbiji prikupljao podatke o oficirima JNA protiv kojih je Hrvatska već pokrenula ili će pokrenuti kazneni progon zbog djela počinjenih tijekom rata.
Blic: Evo kako je Čolović špijunirao za Hrvatsku
Blic, pak, u nedjelju piše kako je Čolovića vrbovala Sigurnosno-obavještajna agencija Hrvatske (SOA), koja, kako za Blic tvrdi izvor upoznat s aktivnostima obavještajnih sigurnosnih struktura obje zemlje, u Srbiji ima mrežu špijuna, najviše nekadašnjih pripadnika Vojske Republike Srpske Krajine.
- Čolović je ucijenjen podizanjem optužnice za ratne zločine. On je bio pripadnik 75. motorizirane brigade VSK. Zauzvrat je dobio hrvatsko državljanstvo i putovnicu. U posljendjih nekoliko godina, koliko je radio za hrvatsku SOA-u, kontaktirao je bivše suborce iz VSK koji su mogli svjedočiti protiv Srba optuženih u Hrvatskoj za ratne zločine. Svi koji su pristali svjedočiti dobili su oprost za ratna dela ili debelu novčanu nadoknadu. Čolovićev zadatak bio je vrbovati svedoke koji su u Haagu bili pozivani kao svjedoci protiv hrvatskih generala, Mladena Markača, Ante Gotovine i Ivana Čermaka. Protiv njih je haški sud vodio postupke za ratne zločine tokom "Oluje", a Hrvatima je od nacionalne važnosti bilo da oni budu oslobođeni. Njima je, preko Čolovića ali i drugih špijuna, ponuđeno veliko bogatstvo ako odustanu od svjedočenja ili drastično ublaže izjave. Najgore je to što su neki pristajali i na lažno svedočenje u Hagu - kaže izvor za Blic.
Čolović je podatke o sastancima sa svjedocima prenosio agentima SOA-e, sa kojima se sastajao na hrvatskoj strani. Vrbovanje Čolovića je matrica po kojoj je SOA u Srbiji, prema tvrdnji našeg sugovornika, napravila vojsku špijuna, najviše u Beogradu.