Borci ISIL-a na pragu su pobjede na dva fronta - kod Bagdada te grada Kobanija. Slabo opremljene lokalne snage daju sve da bi se oduprli napadima. Vjeruje se da je pitanje trenutka kad će islamski ekstremisti preuzeti sirijski grad uz granicu s Turskom, javlja CNN.
Čelnici iračke provincije Anbar traže pomoć od američkih trupa u zaustavljanju napada islamista. ISIL kontrolira oko 80 posto provincije Anbar, rekao je župan Sabah Al-Karhout. Službena izvješća govore da su militanti opkolili Hadithu, najveći grad u provinciji Anbar, no još nije 'pao' u njihove ruke.
Padne li cijela provincija Anbar, sunitski ekstremisti će nadzirati područje od iračke prijestolnice Bagdada najmanje do sirijskog grada Raqqa. Riječ je o području koja se prostire po duljini od 350 milja.
Koalicijske snage predvođene SAD-om zračnim napadima su ubili najmanje 30 sumnjivih militanata u Iraku u naoružanom konvoju zapadno od grada Ramadi. Unatoč zračnim napadima, ISIL i dalje širi svoj utjecaj. U Iraku je regrutirao oko 10.000 boraca od Anbar provincije do Sirije i Mosula u sjevernom Iraku.
Službeni izvori navode da nije izgledno da će Bagdad pasti uslijed domino efekta.
Hagel: Kobani predstavlja veliki problem
Američki ministar obrane Chuck Hagel u subotu je rekao da je sirijski grad Kobani, koji je na udaru snažne ofenzive Islamske države (IS), veliki problem, ali da su zračni napadi ipak donekle pridonijeli potiskivanju džihadista, javlja ABC News.
- Činimo što možemo zračnim napadima kako bismo pomogli u potiskivanju ISIL-a i činjenica je da je tu ostvaren neki napredak. To je vrlo težak problem - rekao je Hagel u Santiagu.
Hagel je naglasio da će borba protiv džihadista ISIL-a, koji su zauzeli velike dijelove Sirije i Iraka, biti dugotrajna.
-To je dugotrajna operacija. Teško je i složeno, tražit će mnogo čimbenika. Surađujemo s (koalicijskim) partnerima - kazao je.