To je to što me zanima!

"ISIL je vojno poražen, ali i dalje prijeti cijelome svijetu"

Izravno naoružavajući džihadiste i vrbujući ih putem internetske propagande koja se pokazala uspješnom, IS je počinio i naredio desetak krvavih napada
Vidi originalni članak

Skupina Islamska država (IS) koja je u 2017. vojno poražena i izgubila gotovo čitavo područje svog samoproglašenog "kalifata" u Iraku i u Siriji, pokazuje ipak da se prilagođava i još prijeti, ističu stručnjaci i dužnosnici.

U prvim satima 2017. Uzbek, kojeg je IS u priopćenju u kojem preuzima odgovornost za napad nazvao "vojnikom kalifata", otvorio je vatru iz kalašnjikova u noćnom klubu u Istanbulu u prigodi proslave nove godine, ubivši 39 ljudi.

Izravno naoružavajući džihadiste i vrbujući ih putem internetske propagande koja se pokazala uspješnom, IS je počinio i naredio desetak krvavih napada, napose u prvom polugodištu, u Pakistanu, Iraku, Siriji, Afganistanu, Egiptu, Somaliji i Velikoj Britaniji.

Tako je 22. svibnja bombaš samoubojica Salman Abedi, mladi Britanac rođen u Libiji, ubio 22 osobe aktivirajući bombu na izlasku s koncerta u Manchesteru.

Na meti džihadističkih napada u kojima su pješaci gaženi automobilom, što je gotovo nemoguće spriječiti, našli su se Jeruzalem, London, Stockholm i Barcelona.

Ti napadi u kojima je poginulo više tisuća ljudi, dogodili su se unatoč gotovo potpunom razbijanju sustava te organizacije u Iraku i u Siriji, nakon koordinirane ofenzive započete u jesen 2016.

Ogranak IS-a zadužen za  mreže u inozemstvu

IS je osnovao ogranak zadužen za vođenje mreža u inozemstvu, novačenje kandidata te financiranje i izvođenje akcija. Njegovim nestankom napadi nisu prestali.

"IS je svakako vojno poražen", rekao je za AFP Yves Trotignon, bivši analitičar u francuskoj agenciji za vanjsku sigurnost, "ali s jedne strane oko tri tisuće njegovih boraca ostalo je u Siriji i u Iraku, što je velik broj, a s druge, treba imati na umu da su 2009. prethodnici IS-a u Iraku bili vojno poraženi, ali su im trebale tek dvije i po godine da iskoriste sirijsku revoluciju i podignu se iz pepela".

"Kirurška operacija u Iraku i u Siriji je uspjela, ali je rak metastazirao, pa sad imamo džihadističkih područja i drugdje, kao što je bilo u Afganistanu s Al Kaidom", dodaje Trotignon.

"IS je pobijeđen, ali teroristička prijetnja nipošto nije nestala. Ona se mijenja s obzirom na sudionike, način rada i nema naznaka smirivanja (...) Američki istražitelji misle da će fenomen trajati tijekom više naraštaja".

"Podružnice DAECH-a (arapska kratica za IS), ponajprije u Egiptu, ali i u Libiji, Jemenu, Afganistanu i jugoistočnoj Aziji, i dalje snažno prijete", ocijenio je Jean-Pierre Filiu, profesor političkih znanosti u Parizu. "Džihadistička propaganda, premda manje jaka nego u vrijeme takozvanog kalifata, i dalje vrbuje nove borce i održava mreže diljem svijeta".

 

Idi na 24sata

Komentari 6

  • Stevan Nikolic 04.01.2018.

    ISIL nije nista drugo nego placenci koje pdrzava USA, EU,Saudija Arabija,Katar,Turska i jos nekoliko zemalja sa bliskog Istoka toje vec malo duze poznato, Klintonovi su njihovi veliki prijatelji ima dosta krvnika koji kazu da predstavljaju demokratiju samo to je cista laz

  • 19.12.2017.

    Tek sad je svijet nahebao sa ovim luđacima.

  • Sky Fighter 19.12.2017.

    Zašto nikad nitko nije pojasnio što su i tko su pripadnici ISIL ...pa zato što je to nemoguće poraziti i kada se sagleda istina možda neke pojedine zemlje već sada postavljaju adekvatnu politiku koja je u skladu sa realnošću

Komentiraj...
Vidi sve komentare