Pitali smo prvo Hrvatski zavod za javno zdravstvo postoji li alternativni način za građane kao što su Milka, Anđelka i Slavica. Odgovor je bio:
- Ne postoji. Vidite, to bismo trebali napraviti...
Poslali smo upite na sve strane i pričekali tjedan dana u nadi da će se nešto promijeniti. Ipak je u Zagrebu u proteklih tjedan dana zabilježeno 4195 novih slučajeva.
POGLEDAJTE VIDEO: Rekordan broj novih slučajeva u Hrvatskoj
5 upita kasnije...
Iz HZJZ-a su nas uputili na stranicu koronavirus.hr i ljude koji rade na njoj. Prvo su ostali u čudu zašto njih to pitamo, a naknadno su nam se javili i uputili nas na Nastavni zavod za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar'. Iz Štampara su nam ubrzo odgovorili:
- Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ uveo je online naručivanje za sve osobe koje se žele testirati na COVID-19 infekciju kako bi se izbjegle gužve i ubrzala cjelokupna procedura, s obzirom na trenutno izrazito nepovoljnu epidemiološku situaciju. Što se tiče prijave starijih osoba putem online platforme, a koje nemaju pristup internetu ili se ne znaju služiti računalom, apelira se na pomoć članova njihovih obitelji i/ili prijatelja. Ako to nije moguće iz bilo kojeg razloga, osobe starije životne mogu se javiti u COVID ambulante Grada Zagreba (Dom zdravlja Zagreb-Centar, Dom zdravlja Zagreb-Istok i Dom zdravlja Zagreb-Zapad).
Zvuči super, no problem je što tri junakinje naše priče, baš kao i na stotine njihovih vršnjaka, nemaju članove obitelji koji bi im pomogli. S obzirom na to da su navedene ambulante pod kontrolom Grada Zagreba, kao njihovog osnivača, javili smo se i Gradskom uredu za zdravstvo.
- Umirovljenici koji se trebaju testirati kao i svi ostali građani, mogu se javiti svojim izabranim liječnicima obiteljske/opće medicine i u COVID -19 ordinacije preko kojih će dobiti termin za testiranje, ako za isto postoji indikacija - stoji u odgovoru Grada.
Pomalo zbunjujuć odgovor s obzirom na to da je prijavljivanje preko aplikacije uvedeno kako bi se smanjile gužve na punktu za testiranje bez da se stavi dodatan teret na liječnike obiteljske medicine. Uostalom, i sami naši sugovornici su nam se požalili da ne mogu dobiti na telefon svoje obiteljske doktore, jer su i oni pretrpani.
Kad ne znaš gdje bi, obrati se glavnome
Kako smo već u ovom trenutku izgubljeni u tome tko je nadležan za što i dobivamo odgovore koji su pomalo kontradiktorni razlogu uvođenja aplikacije, obratili smo se i ministru zdravstva, Viliju Berošu.
- Liječnici obiteljske medicine su u obvezi naručiti sve one bolesnike kod kojih postoje indikacije za naručivanje, sukladno smjernicama HZJZ-a. To je uobičajena praksa. Nastavni zavod za javno zdravstvo Grada Zagreba od ponedjeljka ima otvoren call-centar za one građane koji se žele naručiti i telefonski bez web aplikacije - odgovorio nam je ministar.
I zaista, na službenim stranicama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo 'dr. Andrija Štampar' stoji da se 'radi unapređenja praćenja osoba koje su bile u kontaktu s osobama oboljelim od koronavirusa' uvode tri telefonska broja, a glasnogovornica 'Štampara' potvrdila nam je da se stariji građani bez pristupa internetu i bez pomoći, mogu naručiti preko ovih brojeva:
01/46 96 308
01/55 63 102
01/46 96 315
Veliki korak za sve one umirovljenike koji nemaju nikoga. One koji se zaraziti mogu u trgovini, parku, tramvaju...na svim mjestima na koja moraju ići jer nemaju nikoga tko bi umjesto njih obavio sve što im treba za normalan život.