To je to što me zanima!

Invazija bubamara: Lijepe se na fasade, zavlače u namještaj

Riječ je o bubamarama uvezenim u Europu iz Azije prije nekoliko desetaka godina. Uzgajivačima su one bile izvrsno prirodno rješenje za uništavanje nametnika
Vidi originalni članak

Lijepe se na fasade kuća, tisuće ih ulaze kroz pukotine na prozorima u stanove, zavlače se u namještaj, stolariju. Žene mahnito skupljaju veš koji se suši u vrtovima jer je prepun napasnika. Harlekinskim bubamarama je prehladno. Stiže zima pa su utočište ovih dana pronašle u kućama. No nikome nije do brojenja točkica na njihovim leđima. Prestravljene su i domaće božje ovčice. Azijske sestre ih doslovno proždiru. Nastavi li se ovakva invazija, prijeti im izumiranje.

- Vratila sam se iz Zadra i našla kuću prekrivenu bubamarama. Cijeli dan ih pokušavamo sakupiti usisavačem. Puni su ih zidovi, prozori. One ulaze kroz okvire prozora, iza sebe ostavljaju crne tragove - očajna je Marija iz Đurđevca.

Majda iz Donjeg Miholjca više ne zna kako da ih se riješi.

- Već dva dana promatramo bubamare na svojoj kući. Prave su male napasti, ima ih na svim vanjskim zidovima, a i u kući. Cijeli dan lepršaju. Ne znamo kako da se borimo s njima - rekla je. Slično stanje je i u Podsusedu, odakle nam se javila čitateljica Ines. Kaže kako ih se u kratkom vremenu oko kuće skupilo na tisuće. 

Riječ je o bubamarama uvezenim u Europu iz Azije 

Stručnjaci nam objašnjavaju kako još istražuju ovu pojavu u Hrvatskoj. Učestala je zadnje tri godine. Riječ je o bubamarama uvezenim u Europu iz Azije prije nekoliko desetaka godina. Uzgajivačima su bile izvrsno prirodno rješenje za uništavanje nametnika. Mogu proždrijeti 200-tinjak uši na dan pa su tako štedjeli na pesticidima. Vrsta se sada nekontrolirano širi Europom.

- To je invazivna vrsta, nitko nije mogao vjerovati da će se tako dobro prilagoditi. Ličinke su toliko agresivne da jedu ličinke domaćih vrsta, a to do sada nije zabilježeno. Domaće bubamare nikada ne ulaze u kuću u ovolikom broju. Kad stiže zima, skrivaju se u koru drveta, ne u kuće, to je razlika od harlekinskih - objasnila je kustosica Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Vlatka Mičetić Stanković.

Ako su i vas napale ove točkaste napasti, pošaljite nam fotografije bubamara MMS-om na broj 099/224-2424 ili na reporter@24sata.hr.

Idi na 24sata

Komentari 188

  • GordanaVojvodić 13.11.2014.

    Mi i životinje smo žrtve pustolovnog duha znanstvenika i tako njihova umovanja o održavanju ravnoteže totalno će nas uništit. Ak to nisu kakvi GMO kukci bubamarci - ako su ove tak jake i otporne tko će ga znati.... http://matrixworldhr.com/2013/07/29/pcele-roboti-za-oprasivanje-dopustamo-li-gubitak-zivih-pcela/ Za avione, oružje o bolesne znanstvenike ima se para, ali za gladne i obespravljene ne!

  • MARINELLA_1 15.10.2013.

    tri i pol sata sam ih usisavala..kad sam vidjela prvu bilo mi je drago ali kad sam pogledala prema prozoru i zavjesama...ko horor film, u svakoj faldici ih je bilo 50-tak sigurno...prošla me jeza.....drugi dan ponovo tako...tad sam uzela sprej protiv komaraca i pošpricala sve oko prozora iznutra i izvana...nakon toga tu i tamo koja mrtva.. pokušajte..možda vam upali

  • RichardParker 10.10.2013.

    najebem se mame onom koi ih je uvezo

Komentiraj...
Vidi sve komentare