Pri odabiru kandidata za posao poslodavci uglavnom pokušavaju procijeniti koliko će im i što potencijalni zaposlenik ponuditi dugoročno. Ono što poslodavac traži od zaposlenika su kvalitete koje su potrebne na svakom radnome mjestu poput obavljanja više stvari odjedanput, motiviranosti i samoinicijative. Najviše od svega poslodavci cijene i nagrađuju interpersonalne vještine, primjerice, komunikativnost, timski rad i toleranciju.
Svjetski ekonomski forum još prije tri godine anketirao je više od 350 radnika iz devet područja u 15 svjetskih ekonomija te su na temelju toga došli do zaključka kako će tehnološki napredak prisiliti tržišta da od zaposlenih traže vještine koje prije nisu bile važne. Svoja zapažanja o vještinama koje će biti izrazito tražene 2020. godine objavili su u publikaciji “Budućnost posla. Svjetski gospodarski forum procjenjuje da će 65 posto djece koja danas kreću u osnovnu školu raditi poslove koji još ne postoje. Stoga je imperativ da ih ohrabrimo na razne mogućnosti usavršavanja i napredovanja, umjesto da se ograniče na fakultetske diplome kao dokaz svojih sposobnosti.
Vještine koje traže
Timski igrač - Ovaj je osobina posebno važna u velikim korporacijama. Poslovna klima danas je takva da smatramo kako ne možemo svi biti uspješni, pa se "borimo za svoju poziciju". Međutim, istraživanja pokazuju da su timski rad i suradnja najvažniji za poslovni uspjeh firme, ali, što je najvažnije, i za zadovoljstvo na poslu.
Prosuđivanje - Pri rješavanju problema zaposlenici će morati znati pronaći njihove prednosti i nedostatke te pritom znati koristiti logiku i prosuđivanje.
Kreativnost - S dolaskom novih tehnologija kreativne osobe bit će sve više na cijeni. Oni će te tehnologije znati najbolje primijeniti te kreirati nove proizvode i usluge.
Koordinacija s drugima - Ako ste inače timski igrač već znate da svoje aktivnosti trebate prilagoditi drugima i surađivati.
Vještina pregovaranja - Društvene vještine će postati sve važnije kod radne snage, a pregovaračke sposobnosti će biti vrlo tražene i u kompjuterskim i matematičkim poslovima, kao što su zanimanja analitičara i programera, ali i u umjetnosti, dizajnu i poslovima komercijalnih i industrijskih dizajnera.
LISTE VJEŠTINA ZA BUDUĆNOST
- analitičko razmišljanje i inovacije,
- aktivno učenje i strategije učenja,
- kreativnost, originalnost i inicijativa,
- tehnološki dizajn i programiranje,
- kritično razmišljanje i analiza,
- rješavanje kompleksnih problema,
- vođenje i društveni utjecaj,
- emotivna inteligencija,
- rasuđivanje, rješavanje problema i pružanje ideja,
- analiza sustava i procjena.