To je to što me zanima!

Institut: Ukrajina za par mjeseci može napraviti atomsku bombu. Ugledni analitičar: 'To je ludo'

Ukrajina je nakon raspada SSSR-a imala jedan od najvećih nuklearnih arsenala na svijetu, točnije 1800 nuklearnih bojnih glava. U jeku denuklearizacije, Kijev je predao svoj cijeli nuklearni arsenal Rusiji
Vidi originalni članak

Ukrajina u ovom trenutku ima dovoljno pohranjenog plutonija da izgradi primitivnu atomsku bombu nalik 'Fat Manu' kojeg je SAD bacio na Nagasaki 1945. The Times piše kako bi Ukrajina mogla krenuti u proizvodnju nuklearne bombe ako Donald Trump ostvari svoje predizborne najave o ukidanju vojne i financijske pomoći. U dokumentu kojeg je napisao Nacionalni institut za strateške studije Ukrajine stoji da je izgradnja nuklearne bombe moguća.

 - Izrada jednostavne atomske bombe po uzoru na onu iz projekta Manhattan ne bi trebala predstavljati problem 80 godina kasnije - piše u dokumentu. Brojni znanstvenici i analitičari su ismijali ovaj dokument.

 - To je potpuno ludo. Činjenica je da Ukrajina ima sedam tona plutonija koji se može koristiti za izgradnju oružja, ali on se trenutno nalazi u potrošenom gorivu, a da bi ga se izvuklo potrebna su posebna postrojenja koje Ukrajina nema - brzo je spustio loptu Pavel Podvig, analitičar iz Instituta Ujedinjenih naroda za istraživanje razoružanja.

NOVA POŠILJKA Pao dogovor Kijeva i Berlina. Ukrajina će do kraja godine dobiti moćni protuzračni sustav

Podvig tvrdi da osim tehničkih ograničenja, razvoj ukrajinske bombe bi otežala i međunarodna zajednica. O cijelom projektu se oglasio i dr. Jeffrey Lewis, profesor kontrole naoružanja i član Međunarodnog savjetodavnog odbora za sigurnost pri američkom State Departmentu.

 - Ukrajina ne može stvoriti atomsku bombu za nekoliko mjeseci zato što nema postrojenja za separaciju. Njihova izgradnja traje godinama i mjeri se u milijardama dolara - složio se dr. Lewis.

 - Iako tehnički nije nemoguće da Ukrajina izvuče plutonij iz potrošenog goriva, to bi trajalo godinama i bilo bi jako skupo. S obzirom da tamo traje rat, cijeli projekt bi bio pod ruskim napadima - dodao je.

Memorandum iz Budimpešte 1994.

Ukrajina je nakon raspada SSSR-a imala jedan od najvećih nuklearnih arsenala na svijetu, točnije 1800 nuklearnih bojnih glava. U jeku denuklearizacije nakon hladnog rata, Kijev je predao svoj cijeli nuklearni arsenal Rusiji koja joj je garantirala nezavisnost i teritorijalnu cjelovitost.

Danas Ukrajinci kritiziraju Memorandum iz Budimpešte zato što je Rusija prekršila sporazum, a SAD i UK nisu zaustavili rusku invaziju iako su tim sporazumom garantirali Ukrajini sigurnost.

Idi na 24sata

Komentari 19

  • hercegovac katolik lopina 15.11.2024.

    Daj najte srati.ukraince je boljel platvus za nas kad je bio rat.boli nas vise i za jedne i druge.zelenka na strik

  • svirač,gnjurcem 15.11.2024.

    Čim ukri gube na bojištu spominju proizvodnju nuklearke.

  • svirač,gnjurcem 15.11.2024.

    Ovo je članak od prije 2 mjeseca. Zar je nisu već napravili?

Komentiraj...
Vidi sve komentare