Ministar gospodarstva Tomislav Panenić u RTL Direktu komentirao je pojačani nadzor poreznih inspekcija i zatvaranje objekata zbog sto kuna viška u blagajni.
- Naravno da je i moje ministarstvo zainteresirano za djelovanje i drugih inspekcija. Konkretno, moje ministarstvo je predložilo izmjene zakona o inspekcijama u gospodarstvu. Napravit ćemo odmak da će inspekcije ukoliko utvrde manje nepravilnosti omogućiti poslodavcima da to isprave u nekom primjerenom roku. Naravno da to ne rješava sve probleme. Ono što je opasno po život ili imovinu to će se kažnjavati. Želimo da to bude primjer i drugim ministarstvima i da napravimo sustavno olakšavanje poduzetnicima - rekao je Panenić.
Pojasnio je što znači 'manji prekršaj':
- Recimo, nije istaknuta cijena u trgovini. To se uvijek može dogoditi. Oni to trebaju ispraviti. Želimo zaštiti potrošače, ali ne možemo dozvoliti da zatvorimo trgovine ili raspisujemo rigorozne kazne - dodao je Panenić.
Kazao je da je danas bilo predstavljanje Zakona o javnoj nabavi, a očekuje da bi ga Vlada, nakon što provede javnu raspravu, mogla do 27. svibnja uputiti u saborsku proceduru.
- Pojasnit ću pojam ekonomski najpovoljnije ponude. To nije najjeftinija cijena, ona odlazi u zaborav. To je kao nabavka štampača koji može koštati 300 kuna, ali za njega će tinta koštati 300 kuna, a ako nabavite za 500 kuna, tinta košta 100 kuna. Ponderira se cijena nabave i ona dugotrajnoga troška njegova uporabe. To neće otvoriti korupcije, nego će ohrabriti naručitelje da nabavljaju najkvalitetniju opremu - pojasnio je Panenić.
Na pitanje kada će Vlada početi ispunjavati svoje obećanje o smanjenju parafiskalnih nameta, Panenić je odgovorio:
- "Imamo 161 namet. Sutra na Vladi donosimo odluku o osnivanju povjerenstva koje će imati za zadatak smanjivanje intenziteta i ukidanje nameta. To je put bez povratka, smanjivati se mora. Plan je uštedjeti do kraja godine oko 300 milijuna kuna.