To je to što me zanima!

Informatizacija: Vlada želi umrežiti cijelu javnu upravu

Ako se povežu sva javna tijela, sredstva koja se izdvajaju moći će se bolje uložiti, a sustav će postati mnogo transparentiji, brži i efikasniji, kaže Petrov
Vidi originalni članak

Potpredsjednik Vlade Božo Petrov rekao je u petak u Dubrovniku kako će se u sklopu reformi umrežiti cijela javna uprava, a sva javna tijela bit će spojena tako da će građani sve informacije i zahtjeve moći pronaći na jednom mjestu.

Država troši milijardu kuna na informatizaciju

Petrov je na Međunarodnom investicijskom forumu ''Dubrovnik 2016.'' upozorio da država troši milijardu kuna na informatizaciju koja je u različitim segmentima nepovezana.

''U nacionalnom planu reformi, koji je u pripremi, neke od mjera će imati izravni fiskalni učinak, a osobito promjene koje se planiraju u zdravstvu, sustavu javne nabave, informatizaciji javne uprave itd. Kod informatizacije javne uprave prvo je bilo stvaranje paketa u kojem će se umrežiti cijela javna uprava, što će na kraju donijeti korist građanima i javnim tijelima", rekao je Petrov.

Ako se povežu sva javna tijela, sredstva koja se izdvajaju moći će se bolje uložiti, a sustav će postati mnogo transparentiji, brži i efikasniji, kaže Petrov dodajući kako će time sustav, koji je počeo s e-građaninom kao jednosmjerna komunikacija, postati dvosmjeran.

Zamašnjak razvoju Hrvatske

"Sustav će funkcionirati na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, moći ćete pratiti svoje zahtjeve, tko ih i u kojem roku rješava, a osim toga bit ćete povezani sa svim ostalim institucijama i njihovim ispostavama'', rekao je Petrov. To je jedna od najvažnijih poruka koja će se dogoditi u prvih godinu dana nove Vlade i koja će biti zamašnjak razvoju Hrvatske.

Petrov je dodao da je Hrvatska prošla tešku ekonomsku krizu na koju nije najbolje odgovoreno, zato će nova Vlada postaviti temelje za dugoročni održivi gospodarski rast kroz nekoliko prioriteta - fiskalnu konsolidaciju, povećanje kreditnog rejtinga, smanjenje troškova financiranja i vraćanja povjerenja investitora, mjere za ekonomski rast kroz uklanjanje barijera i pojednostavljenje poslovanja, smanjivanje opterećenja poslovanja, reforme u javnom sektoru i dostupnost javnih usluga.

Ovogodišnji proračun podrazumijeva rashode na razini 2015. godine, što će u konačnici značiti uštedu od 2.5 milijardi kuna, rekao je Petrov dodavši kako se također planira ostvariti 500 milijuna eura prihoda kroz aktivaciju državne imovine, čime će se smanjiti potreba za zaduživanjem.

Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić istaknuo je kako su teme foruma ''Dubrovnik 2016.'' pametne zajednice i pametna ulaganja. "Svjesni smo da živimo u digitalnom dobu i informacijska i komunikacijska tehnologija ima vodeću ulogu u transformaciji života građana. Razvitak se temelji na takvim tehnologijama i pametne zajednice su jedni način kako ići u korak s vremenom s kojim se susrećemo", kazao je.

Tri projekta širokopojasnog interneta za Dubrovnik

Dubrovačko-neretvanska županija pripremila je tri projekta širokopojasnog interneta koji će se financirati iz EU fondova, čime će svaki dio županije biti pokriven brzim internetom, najavio je Dobroslavić.

Pomoćnica ministra regionalnog razvoja i fondova EU-a Marija Vučković istaknula je da su u središtu projekta pametnih zajednica znanje, vještina i kreativnost te infrastruktura koja ljudima pomaže u tome. Razvoj pametnih zajednica nisu samo projekti poput e-Uprave i e-učenja, već je riječ o integriranom pristupu i promjeni načina razmišljanja i građenju vizije na integraciji tehnike i tehnologije, rekla je Vučković.

Forum se sastoji od tri panela. U prvome, pod nazivom ''Trendovi tržišta investicija''  razgovaralo se o investicijskoj politici Hrvatske i globalnim trendovima. Drugi i treći panel odnose se na ICT tehnologije, pa će se u drugom panelu, pod nazivom ''Pametni gradovi i pametne zajednice- generatori razvoja'' prikazati primjer Barcelone. U trećem će panelu biti govora o modelima financiranja ''pametnih investicija''.

Potpredsjednik Vlade i čelnik Mosta Božo Petrov rekao je u petak u Dubrovniku kako zbog najavljene teritorijalne reorganizacije MUP-a neće doći do sukoba između Mosta i HDZ-a, te izrazio uvjerenje da se neće inzistirati na ukidanju tzv. Poreznog Uskoka, odnosno njegova izdvajanja iz Ministarstva financija i pripajanja Poreznoj upravi. 

"Imamo veliku glavu, a mali trup. Želimo to ministarstvo učiniti puno operativnijim, a tu neće biti nikakvih dodirnih točaka s bilo kakvim preustrojem, regionalizacijom ili nešto slično. To je van doticaja s tom temom", rekao je Petrov i dodao kako se reorganizacijom MUP-a želi smanjiti administracija te povećati broj policijskih operatvaca na terenu.

Na marginama Međunarodnog investicijskog foruma "Dubrovnik 2016." Petrov je novinarima izjavio kako vjeruje da neće doći do ukidanja Samostalnog sektora za otkrivanje poreznih prijevara, tzv. Poreznog Uskoka, odnosno njegovo pripajanje Poreznoj upravi što predlaže ministar financija Zdravko Marić.

Porezni Uskok ne ukidati, donio je dobre rezultate

"Priča je prenaglašena u odnosu na objektivne podatke. Moj osobni stav je da se Porezni Uskok ne ukida, jer je taj odjel donio dobre rezultate. Treba prvo vidjeti je li to namjera, a još nismo čuli ni izjavu od resornog ministra Marića", istaknuo je i dodao kako vjeruje da se "usputna izjava neće pretvoriti u problematični sukob na razini Vlade". Upitan kakav će biti njegov stav ako se bude ustrajalo na ukidanju tog odjela, Petrov je odgovorio kako vjeruje da do toga neće doći.

"Porezni Uskok je doprinio transparentnosti i puno boljoj funkcionalnosti RH i mislim da je dao svoj obol apsolutno svemu. Ne vidim zašto bi se takva institucija uopće išla ukinuti", poručio je Petrov.

O odvojenim komemoracijama u Jasenovcu: Žao mi je što se živi dijele nad mrtvima

Novinare je zanimalo i smatra li da državne vlasti nisu dovoljno osudile jačanje ustaštva u društvu, posljedica čega je i današnja odvojena komemoracija Koordinacije židovskih općina u Jasenovcu, na što je Petrov ponovio kako ga žalosti što se "živi dijele nad mrtvima".

 "Ono što mene žalosti je da se živi dijele nad mrtvima. Taj dio se koristi za politička prepucavanja. Mogu reći da se više vodilo politikanstvo i određene stvari su se dovodile na rub, a nije se išlo u smjeru političkog dijaloga. Ova Vlada je odbacila bilo kakve namjere da se zaštiti zločinački sustav i režim koji je pokrivao određene zločine kao što je bio ustaški režim. Ogradili smo se od toga", istaknuo je.

Hrvatska je trebala pokrenuti arbitražni postupak protiv MOL-a, od toga ćemo imati koristi

Za odlazak Ive Sanadera u London kao svjedoka MOL-a u arbitražnom postupku oko upravljačkih prava u Ini, Petrov je rekao kako "tu nema što komentirati".

 "Na temelju svega što je dostupno nama u tom procesu smatram da je Hrvatska trebala pokrenuti postupak i da ćemo na kraju od svega toga mi imati koristi, jer upravljačka prava koja je stekla druga strana nisu stečena na način na koji su se trebala steći", rekao je Petrov.

Upitan je li ipak smiješno da je Sanader, bivši hrvatski premijer optužen da je primio mito za prepuštanje MOL-u upravljačkih prava u Ini,  svjedok u Londonu, čelnik Mosta kazao je kako to mora procijeniti sudac, istaknuvši kako ne zna dovoljno o pravnim procesima da bi odgovorio kako je uopće Sanader mogao poći u London. "Ako je zvan kao svjedok, očito ima pravo, ali nisam dovoljno upoznat", rekao je Petrov.

Novinari su ga pitali i kakav je stav Mosta oko pomoći za obranu šestorice Hrvata iz BiH, koji su trenutno u Haagu i za koje se presuda za ratni zločin očekuje sljedeće godine. Petrov je kazao kako je stav hrvatske Vlade da se mora zaštiti dostojanstvo svih hrvatskih građana. "Ne želim povlačiti paralelu onoga što je napravio Međunarodni sud u Haagu prije nekoliko tjedana i sramotne presude. Ako će se na takav način dodijeljivati presude onda možemo samo očekivati nagradu, a ne kaznu. Zaštit ćemo sve naše građane na bilo koji mogući način", zaključio je.

Župan Dobroslavić protiv pripajanja PU dobrovačko-neretvanske Splitsko-dalmatinskoj policiji 

Župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić usprotivio se najavi pripajanja PU dubrovačko-neretvanske splitsko-dalmatinskoj Policijskoj upravi, a vezano uz proces reorganizacije MUP-a.

"Mislim da je to pogrešan prijedlog. Mi smo se protivili i odvođenju središta državnih institucija i Porezne uprave i drugih u Split. Smatramo da to treba ostati na regionalnoj razini. Nadam se da nitko pametan ne dovodi više u pitanje treba li Dubrovačko-neretvanska županija biti županija, odnosno regija. Svakako ćemo inzistirati na tome da policijska uprava ostane na razini naše županije", naglasio je Dobroslavić.

Idi na 24sata

Komentari 30

  • jure vitez francetić 16.04.2016.

    godinu dana do lokalnih izbora od mosta ni glasa o ukidanju županija i smanjenju općina i gradova kakva prevara je taj most

  • jure vitez francetić 16.04.2016.

    ukidaj županije smanji općine i gradove to je reforma

  • MAX 2010 15.04.2016.

    dakle 2016. informatiziraju se škole i uprave po Africi i došlo je tu na red.........a prethodno su se inštitucije informatizirale svaka za sebe , sustavi su se birali ko nakit kak se kome digne, služilo za sve ali nedaj bože za umrežavanje........Time je potrošeno kroz zadnjih nekoliko godina duplo više a sada će pola toga u rashod pa iznova a do kraja teorijskog mandata neće povezati ni sve unutar katova a pogotovo ne ulica i županjia .....opstrukcije su sigurne ! Problem je već u tome što je predlagatelj Božo bez Tome .....pa nećeš tako.....

Komentiraj...
Vidi sve komentare