To je to što me zanima!

Inflacija u SAD-u i Covid u Kini spustili cijenu nafte na 121 dolar

Trgovci pozorno prate širenje covida 19 u Kini i mjere suzbijanja zaraze, strahujući da će kineska politika nulte tolerancije covida 19 zagušiti potražnju
Vidi originalni članak

Cijene nafte pale su u ponedjeljak prema 121 dolar zbog novog vala covida 19 u Pekinu koji je potaknuo zabrinutost za kinesku potražnju i bojazni da će američka središnja banka inflaciju suzbijati još višim kamatnim stopama.

U Londonu cijena barela pala je nakon podneva za 88 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 121,13 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,17 dolara nižoj cijeni, od 119,50 dolara.

EKONOMSKA ANALIZA SANKCIJA Vedrana Pribičević: Tko će patiti zbog sankcija Rusiji? Pa, zna se

Trgovci pozorno prate širenje covida 19 u Kini i mjere suzbijanja zaraze, strahujući da će kineska politika nulte tolerancije covida 19 zagušiti potražnju.

Pekinška četvrt Chaoyang, dio kineskog glavnog grada s najviše stanovnika, najavila je tri nova kruga masovnog testiranja kako bi zaustavila "neobuzdanu" zarazu koja se počela širiti prošlog tjedna. Masovno testiranje trebalo bi trajati do srijede.

"Aktualni pad cijena pojačala su upozorenja dužnosnika o 'neobuzdanom' širenju virusa covida u Pekingu, što dovodi u pitanje oporavak potražnje u bliskoj budućnosti", rekao je Tamas Varga iz PVM-a.

Cijene su danas pritisnula i strahovanja i da će američka središnja banka ponovo podići ključne kamatne stope, nakon što su najnoviji podaci, objavljeni u petak, pokazali rast indeksa potrošačkih cijena u svibnju za 8,6 posto.

Stroža monetarna politika mogla bi snažno zakočiti gospodarstvo, a time i potražnju za naftom, pa će ulagači pozorno pratiti ovotjednu Fed-ovu sjednicu.

Opskrba je i dalje ograničena budući da Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici ne mogu povećati proizvodnju koliko su obećali zbog nedostatnih kapaciteta mnogih proizvođača, sankcija Rusiji i gotovo prepolovljene proizvodnje u nemirima podijeljenoj Libiji.

KOMENTAR: ANAMARIJA BURAZER Reguliranje cijena goriva je Sizifov posao, cijene će divljati

"CIjene i dalje podupire dinamika ponude i potražnje", tumači Jeffery Halley iz brokerske kuće OANDA, dodavši da ne očekuje dugotrajna razdoblja rasprodaja nafte, "osim ako američko tržište u cijene ne uračuna recesiju" i Kina ponovo ne uvede lockdown.

OPEC je odvojeno na internetskoj stranici objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u petak stajao 123,19 dolara, gotovo kao i prethodnog radnog dana.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Dalibor0704 13.06.2022.

    Kada se sjetim da smo 1972. vozili svijetom naftu koja je bila 2,75$ po barelu.

  • 13.06.2022.

    Putin daje najeftinije. Nikad bolja žetva za Orbana.

Komentiraj...
Vidi sve komentare