Ćaća se opet vratio, ali kao da nikada nije ni otišao.
Ivo Sanader ponovno je oslobođen optužbi za ratno profiterstvo u aferi Hypo, nakon što su prethodne dvije osuđujuće presude pale na Ustavnom i Vrhovnom sudu.
No ponovni upad sada već legendarnog Ive Sanadera u uzburkani medijski prostor probudio je asocijacije bivšeg HDZ-ova premijera s problemima i stilom vladavine aktualnog premijera Andreja Plenkovića.
Obojica su dvaput zaredom pobijedili na parlamentarnim izborima i zapali u najteže probleme u šestoj godini mandata. Obojica su nastupila kao europejci, moderni progresivci, liberalni lideri HDZ-a na udaru radikalne desnice.
Pupovac i Bandić
Obojica su sklopili koaliciju s Miloradom Pupovcem, kupili manjine i osvojili liberale. I šurovali s Milanom Bandićem.
Obojica su se, Sanader i Plenković, izdigli u nedodirljive političke figure u vlastitoj stranci i na političkoj sceni koju su eutanazirali, pacificirali, ponizili. Pokorili su institucije i oblikovali zakone prema vlastitim interesima.
Obojica su vlast osvojili na valu braniteljskih i pučističkih prosvjeda, a onda mandat na vlasti obilježili korupcijom i kriminalnim aferama.
I tu onda postaje zanimljivo.
Mađari i Ina
Ivo Sanader predao je kontrolu nad Inom mađarskom MOL-u. Andreja Plenkovića sada se optužuje da je učinio to isto s famoznim Memorandumom kojim se bavi Antikorupcijsko vijeće, ispitujući gašenje sisačke rafinerije i preusmjeravanje hrvatske nafte u mađarske rafinerije.
Obojici je, dakle, mandat obilježila Ina. Sanadera je stajala zatvorske kazne, a Plenkovića bi mogla stajati mandata. I obojica su njegovali specijalni odnos s Mađarskom.
Osim toga, Ivo Sanader u zadnjoj godini mandata, kada se hrvatsko gospodarstvo počelo urušavati, krenuo je u izgradnju sportskih arena za Svjetsko prvenstvo u rukometu, što je izazvalo provalu negativnih reakcija u javnosti.
Arene i stadioni
A ovoga tjedna glasnogovornik Vlade Marko Milić objavio je kako Vlada kreće u izgradnju nacionalnog nogometnog stadiona, ponovno u teškoj gospodarskoj i financijskoj situaciji, s pritiskom inflacije, socijalne krize, osiromašenja velikog broja građana, ali i u svjetlu činjenice da žrtve potresa čekaju još jednu zimu u kontejnerima, jer Vlada kasni s obnovom nakon potresa.
Sportske arene u mnogim su gradovima ostale kao spomenik propalom Sanaderovu mandatu, a sada Plenković najavljuje izgradnju svojih stadiona.
Ipak, jedna od ključnih razlika između Sanadera i Plenkovića u političkom smislu jest odnos prema Franji Tuđmanu. Dok je Sanader predvodio detuđmanizaciju, Plenković provodi sve izraženiju retuđmanizaciju hrvatskog društva.
Ruski vragovi
Ovotjedni Plenkovićev ispad na tragu "zelenih i žutih vragova", gdje je premijer prozvao unutarnje i vanjske neprijatelje, te najavio kako će se ispitati jesu li dijelovi oporbe pod utjecajem stranih centara moći (konkretno, Rusije), evociralo je uspomene na najmračniji period Tuđmanove post-olujne vladavine.
Njegov zloglasni govor u Zračnoj luci Zagreb po povratku s liječenja u SAD-u označio je početak akcije represivnog aparata protiv oporbenjaka, novinara i svih kritičara Tuđmanova režima, dok je istodobno HDZ još snažnije okupirao državu i njezine institucije.
Skida rukavice
Sve do sada Plenković je, poput Sanadera, vladao baršunastom rukavicom. Ovaj ispad s vanjskim neprijateljima ukazuje na to da bi premijer uskoro mogao skinuti rukavice.
I ako je Ivo Sanader na koncu završio u zatvoru, nakon što je pobjegao s vlasti u šestoj godini mandata, Plenković se u toj ukletoj šestoj godini mandata nalazi u sve tijesnijem okružju afera, optužbi, uhićenja, korupcije i pljačke.
Kao i pred sve većim iskušenjima.