Pfizerovo cjepivo pobudilo je nadu u svijetu bi s novom godinom počelo okončanje agonije zvane pandemija korona virusa. No ujedno je otvorilo i mnoga pitanja oko buduće distribucije i našeg Imunološkog zavoda.
POGLEDAJTE VIDEO: Sve o cjepivu za koronu
Pojavila se bojazan da je Hrvatska pred mogućim problemom jer će se cjepivo morati čuvati na -70 ili -80 stupnjeva Celzijevih, a mi za to navodno nemamo uvjete.
Za pojašnjenje smo pitali ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslava Capaka.
Pitali smo ima li Hrvatska uvjete za čuvanje ovoga cjepiva, gdje ćemo ga držati i ako je točno da nemamo uvjete, znači li to da će se doze odmah morati trošiti.
Gdje će Hrvatska čuvati to cjepivo?
- Nije točno, odnosno samo je u malom dijelu točno – rekao nam je Capak.
Pitali smo ga može li to pojasniti pa nam je odgovorio: “Ne mogu sad, samo mRNA cjepivo se čuva na -70, ostala na +4”.
Iako nije imao vremena za dodatna pojašnjenja, mRNA cjepivo koje je spomenuo je i cjepivo koje će proizvoditi Pfizer.
Puno konkretniji je bio naš ugledni liječnik i znanstvenik Dragan Primorac, koji redovno prati sve novitete po pitanju COVID-19.
Čuvanje na -70 do -80 stupnjeva
- Prema podacima iz Pfizera i BioTecha, buduće cjepivo za COVID-19 morat će se čuvati na temperaturama između -70 i -80 stupnja Celzijevih. Naravno, razlika je da li je to -70 ili -80. No ako je donja granica -70 stupnjeva, Hrvatska neće imati problema jer se za čuvanje u takvim uvjetima može koristiti suh led. Osobno s njim radim u laboratoriju 30 godina i on je fenomenalna stvar. Jednostavno ga je pakirati i primjenjivati. Ima ga u obilju – pojasnio nam je Primorac.
No doznajemo da nije neizvedivo ni čuvanje na -80 stupnjeva.
Najjednostavnije i dostupno rješenje bi bilo tekući dušik, čija temperatura seže do -195 stupnjeva Celzijevih. Obično se drži u limenim bačvama dizajniranima poput bačvi za vino koje se s vremenom nadopunjavaju spomenutim dušikom.
Hrvatska bi sama mogla proizvoditi cjepivo
Ipak, Hrvatska bi teoretski i sama mogla proizvoditi spomenuto cjepivo i biti oslonac u toj proizvodnji za jugoistočni dio Europe, jer bi ga mogli proizvoditi u našem Imunološkom zavodu. To nam je potvrdio i ravnatelj dr. Vedran Čardžić.
- Moja je želja da dobijemo svjetlo za projekt koji smo zacrtali pa bismo gradnjom nove tvornice trebali dogovoriti s potencijalnim partnerima u svijetu da se i cjepivo za COVID-19 proizvodi u Imunološkom. Kad bismo to radili, odmah bismo mogli, takoreći, složiti planski i ‘kuhinju’ za buduću proizvodnju za sve što bismo u budućnosti proizvodili - kaže dr. Čardžić.
U iščekivanju je odgovora iz Vlade.
- Zatrpali smo ih planovima i prijedlogom našeg poslovnog plana za koji trebamo još neke konzultacije u Ministarstvu zdravstva pa sve to ide na Vladu i dalje ćemo vidjeti - zaključio je.