Mini pravosudnom reformom, koju je usvojila Vlada kroz šest zakona, želja je ojačati neovisnost pravosuđa i nastaviti dobre trendove smanjenje broja neriješenih predmeta. Imovinske kartice sudaca trebale bi biti javno dostupne kao što su i one dužnosnika.
Ministar Dražen Bošnjaković kazao je da u razgovorima sa sucima nitko nije imao ništa protiv javne objave imovinskih kartica.
- S jednom ovakvom mjerom izlazimo uz suglasnost svih ljudi. Tako oni šalju poruku, nitko od njih nema ništa skrivati. S te strane imovinske kartice bit će dostupne kao što je moja i svih kolega u Vladi, gradonačelnika, načelnika. Ne vidim ništa sporno u tome i ne očekujem otpor - rekao je ministar pravosuđa.
Mini reformom planirana je reorganizacija mreže pravosudnih tijela odnosno spajanje prekršajnih i općinskih sudova, izuzev Zagreba s obzirom na njegovu veličinu. Bošnjaković je objasnio kako prekršajni sudovi više nisu toliko opterećeni pa suci nisu dovoljno iskorišteni te se predlaže spajanje sudova, u kojima će i dalje postojati prekršajni odjeli, ali će suci koji nemaju dovoljno predmeta biti raspoređeni na druge. Umjesto 24 općinska i 22 prekršajna suda tako će ubuduće biti 34 suda, a istovremeno će vratiti općinski sudovi u Vinkovce, Kutinu, Đakovo, Sesvete, Pazin, Crikvenici, Metkoviću.
- Mislimo daje mreža koju predlažemo bolja nego što imamo sada - kazao je.
Zbog nezadovoljstva načinom imenovanja sudaca, izmjenama Zakona o DSV-u propisuje se da je to tijelo dužno u roku šest mjeseci od raspisivanja javnog poziva imenovati suca. Ukida se odredba da ministar daje mišljenje u procesu imenovanja predsjednika sudova i to se prepušta pravosuđu. Mini reformom mijenjaju se odredbe izbora predsjednika Vrhovnoga suda tako da DSV šest mjeseci prije isteka njegova mandata raspisuje javni poziv, kandidature se dostavljaju Uredu predsjednice Republike, koja sve te kandidature dostavlja na mišljenje saborskom Odboru za pravosuđe i općoj sjednici Vrhovnoga suda.
- Nakon što Ured predsjednice dobije mišljenje, predsjednica Republike predlaže kandidata Saboru - objasnio je novu proceduru Bošnjaković.
Precizira se i izbor glavnog državnog odvjetnika - javni poziv raspisuje državno odvjetničko vijeće, upućuje sve materijale Vladi, a Vlada, kao i do sada, predlaže Saboru imenovanje glavnog državnog odvjetnika.