Mate Janković i ostali eminentni hrvatski chefovi od prvog su se dana stavili na raspolaganje stanovnicima Petrinje i ostalih područja pogođenih razornim potresima. Obroke i hranu prikupljao je i Crveni križ, a sve su po dojavama na adrese dostavljali volonteri, poput Off-road kluba 'Piva-dvije', koje smo upoznali prije nekoliko dana.
Mnogi su, s razlogom, postavili pitanje. Gdje je u tim situacijama vojska? Vojnici su odradili lavovski posao u prvim danima, uz pomoć navijača, vatrogasaca i volontera sa svih strana, ali... Na te upite MORH je odgovorio priopćenjem.
POGLEDAJTE VIDEO: Obitelj Lazić donirala kampicu Jurkovićima
"Postojeći koncepti pripreme i podjele hrane na potresom pogođenim područjima su ekonomičniji, učinkovitiji i brži nego što bi to bio slučaj s kuhinjskim modulom u Hrvatskoj vojsci.
Hrvatska vojska od prvoga dana stavila je na raspolaganje sve svoje sposobnosti, znanja i resurse kako bi se na što brži i efikasniji način olakšao život građana s područja Banovine, rekao je ministar obrane
Nakon snažnih potresa koji su krajem prosinca 2020. godine pogodili područje Sisačko-moslavačke županije, temeljem odluke ministra obrane Republike Hrvatske, Hrvatska vojska sudjeluje u pružanju pomoći korištenjem raspoloživih resursa terenske i stacionarne logistike.
Slijedom medijskih napisa o kuhinjskom modulu u Hrvatskoj vojsci “Force Provider All Electric Kitchen 600 PAX” u kojima se njegovo korištenje spominje u svrhu pomoći pripreme i posluživanja hrane stanovništvu na potresima pogođenim područjima, važno je naglasiti kako je spomenuti modul namijenjen za pripremu i posluživanje hrane u sklopu ekspedicijskog kampa na velikim vojnim vježbama.
Riječ je dakle o sposobnosti Hrvatske vojske kojom su se bitno povećali prehrambeni kapaciteti ekspedicijskog kampa, a kuhinjski modul koristi se također i u vojnim operacijama i misijama. Međutim, postojeći koncepti pripreme i podjele hrane na potresom pogođenim područjima puno su ekonomičniji i učinkovitiji, odnosno brži i zahvalniji nego što bi to bio slučaj sa spomenutim modulom.
Kuhinja koja se nalazi u sklopu spomenutog kuhinjskog modula, nije u potpunosti namijenjena za pripremu sirovih namirnica, već za pripremu posebno pripremljenih i pakiranih obroka koji se prije konzumacije podgrijavaju. U pripremi i podjeli obroka svojim pripadnicima, Hrvatska vojska koristi kapacitete kuhinje i restorana koji su u nadležnosti trgovačkog društva Pleter.
Ukoliko se u narednom razdoblju iskaže potreba za postavljanjem kuhinjskog modula “Force Provider All Electric Kitchen 600 PAX“ na potresom pogođenim područjima Sisačko-moslavačke županije, Hrvatska vojska spremna je za njegovo postavljanje i korištenje."
'Potpora civilnim i vojnim strukturama'
Spomenuti modul je donacija SAD-a vrijedna 1,3 milijuna dolara. U Hrvatsku je stigao prije nešto više od dvije godine. Modul se sastoji se od dva kuhinjska bloka u kojima može biti pripremljeno 1800 obroka dnevno, šatora za podjelu hrane, šatora za skladištenje hrane, tri šatora koji se spajaju u restoran u kojemu može objedovati 200 ljudi, četiri rashladna kontejnera te dva spremnika za vodu zapremine 11.000 litara.
- Cijela je kuhinja profesionalno opremljena i pomaže nam steći iskustvo u radu. Također, dobro je što se može premještati, što je korisno za pružanje potpore u civilnim i vojnim strukturama u bilo kojoj situaciji - kazao je svojevremeno o modulu jedan od polaznika obuke, vojnik Mate Podgornik iz Voda za pripremu i podjelu hrane Satnije za usluge.
Da rezimiramo, MORH ima kuhinjski modul vrijedan nešto više od 1,3 milijuna dolara namijenjen civilnim i vojnim strukturama, ali ga u civilne svrhe ne koristi. Kažu, bolje, brže i učinkovitije je kad to rade volonteri.