To je to što me zanima!

Idući tjedan u dolini Neretve počinje berba mandarina

Poljoprivrednici očekuju urod od oko 60 tisuća tona, a slažu se da je riječ o dobroj godini, što se tiče uroda, ali i kvalitete. U potrazi su za beračima, kojima će dnevnica iznositi oko 40 eura
Vidi originalni članak

Idući tjedan u dolini Neretve kreće berba mandarina. Već od srijede, 20. rujna, velik broj radnika i gajbi za berbu preplavit će neretvanska polja, a proizvođači traže načine prodaje mandarina. Uglavnom su to otkupljivačka poduzeća koja imaju već uhodan posao, ali voćari istražuju i nove mogućnosti poput internet prodaje ili prodaje na štandovima po hrvatskim gradovima što se dosad pokazalo uspješno, piše Dubrovački vjesnik.

Zavod za mediteranske kulture Sveučilišta u Dubrovniku proveo je fizikalno kemijske analize uzoraka plodova mandarina Zorice rane, Iwasaki i Ichumare, stoga je na temelju rezultata Povjerenstvo za mandarine dalo preporuku da se s berbom i otkupom mandarina započne 20. rujna 2023. godine za sljedeće dozrele sorte i lokalitete: sorta Iwasaki s lokaliteta Jasenska, Metković, Bostanac, Glog i Modrič; sorta Zorica rana s lokaliteta Bostanac te sorta Ichumare s lokaliteta Vidrice i Metković.

Analizom se određuje najmanji dozvoljeni omjer šećera i kiselina u plodu, odnosno utvrđuje se jesu li uzorkovani plodovi dosegli stupanj dozrijevanja sukladno Pravilniku o tržišnim standardima za voće i povrće. Na temelju te analize Povjerenstvo za mandarine daje preporuku o spremnosti mandarine za tržišni plasman, priopćilo je Povjerenstvo za mandarine Dubrovačko-neretvanske županije.

U dolini Neretve ove se jeseni očekuje urod od oko 60 tisuća tona, a poljoprivrednici se slažu da je riječ o dobroj godini, urod je zadovoljavajući kao i kvaliteta, piše Dubrovački vjesnik.

Budući da je urod dobar, proizvođači su u potrazi za beračima, a očekuje se njih oko tisuću. Dnevnica je prošle godine bila 40 eura, odnosno 5 eura po satu, stoga se očekuje da će i ove godine biti slična situacija. Neki vlasnici plantaža osiguravaju marende, plaćaju gorivo i putne troškove, a neki nude i smještaj za radnike koji dolaze izdaleka. Neki poljoprivrednici već godinama imaju iste berače, stoga se oko radne snage ne očekuju značajniji problemi.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Miške 16.09.2023.

    Sve donirati Ukrajini

Komentiraj...
Vidi sve komentare