Sjeme genetski modificiranog kukuruza SmartStax američkog biotehnološkog diva Monsanta već bi se krajem ove godine moglo naći na europskom, a time i na hrvatskom tržištu, javlja Večernji list.
Glasnogovornik europskog povjerenika za zdravlje Toni Borg potvrdio je da bi Europska komisija dopuštenje o uvozu tzv. superkukuruza otpornog na herbicide, koji sam stvara otrove koji ubijaju insekte, mogla donijeti do kraja listopada, a prema pisanju Deutsche Wellea, pojedine bi ga zemlje mogle zabraniti samo u slučaju “ugroze nacionalne sigurnosti što je u slučaju superkukuruza teško dokazivo”.
U prilog sve jačem GMO lobiju u EU najbolje govori i nedavna odluka francuskog vrhovnog suda o poništenju zabrane uzgoja Monsantova GM kukuruza MON810 za koju navodno nema legalne osnove jer GMO dopuštaju i zakoni EU.
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina nedavno je u Berlinu na inicijativu Austrijanaca potpisao deklaraciju “Dunav soja”, kojom bi se u zemljama dunavske regije povećala proizvodnja soje slobodne od GMO-a na čak 1,8 milijun hektara i tako smanjila ovisnost europskih proizvođača stočne hrane o uvozu.
– Što o tome misli država koja je preuzela regulative EU, ionako nije bitno – kaže Marijan Jošt, umirovljeni profesor genetike, oplemenjivanja bilja i sjemenarstva.
- Bitno je da su se sve hrvatske županije izjasnile kao “GMO free”. No kako RH ima i 17-člano Vijeće za GMO koje savjetuje Vladu te čak dva odbora za uvođenje GMO-a u okoliš i njegovo stavljanje na tržište, to je najbolji pokazatelj da je demokracija u nas na klimavim nogama i da će se situacija s GMO-om u nas razvijati onako kako u njima budu glasali predstavnici raznih državnih institucija, odnosno kako im se naredi, tvrdi Jošt.