To je to što me zanima!

IAEA upozorila: Rusija bi mogla u potpunosti zaustaviti opskrbu Europe plinom. Potreban je plan

Europska unija uvela je sankcije na rusku naftu i ugljen, ali zbog velike ovisnosti o plinu iz Moskve nije potpuno obustavila uvoz plina
Vidi originalni članak

Rusija bi mogla u potpunosti zaustaviti opskrbu Europe plinom u želji da si zbog krize s Ukrajinom osnaži svoj politički položaj, kazao je čelnik Međunarodne agencije za energiju (IAE) u srijedu i dodao da se Europa hitno treba pripremiti.

„Ne bih odbacio mogućnost da će Rusija povremeno nalaziti opravdanja za daljnju obustavu dostave plina u Europu, a možda će je i zaustaviti u potpunosti“, rekao je izvršni direktor IEA Faith Birol za Reuters.

DOGOVORILI SE... Mađarski ministar: Rusija nam je obećala nastaviti isporuku plina, energetski smo stabilni

„Europa treba smisliti plan za ovakvu izvanrednu situaciju“, dodao je Birol i rekao da je nedavno smanjenje dostave mogući pokušaj za ostvarivanje političke prednosti ususret zimskim mjesecima kada je potrošnja veća.

IEA smatra da potpuna obustava ipak nije izgledan scenarij, dodao je.

Europska unija uvela je sankcije na rusku naftu i ugljen, ali zbog velike ovisnosti o plinu iz Moskve nije potpuno obustavila uvoz plina.

NAJAVIO MINISTAR GOSPODARSTVA Njemačka planira nove mjere kako bi smanjila potrošnju i pronašla alternativu za plin

Što se tiče ulaganja u energiju u 2022 godini, u izvješću IEA stoji da će u taj sektor biti uloženo 2,4 bilijuna dolara, što uključuje i rekordna ulaganja u obnovljivu energiju. No, dodaju i da to nije uspjelo popuniti jaz u opskrbi i uhvatiti se u koštac s klimatskim promjenama.

Ulaganje je u usporedbi s prošlom godinom, kada je još uvijek harala pandemija, poraslo za 8 posto i uključuje rekordna ulaganja u sektor električne energije u želji da se poveća energetska učinkovitost, stoji u godišnjem izvješću o ulaganju objavljenom prošle srijede.

OBUSTAVA Gotovo je: Ruski plin više ne stiže iz Njemačke u Francusku

Ulaganje u naftu i plin, osim što je protivno ciljevima za klimatsku neutralnost, neće moći zadovoljiti potražnju u slučaju da energetski sistemi ne budu preuređeni za potrebe čišće energije, objavljeno je u izvješću.

"Današnja potrošnja nafte i plina je između dvije verzije budućnosti: previsoka je za postizanje cilja ograničenja globalnog zatopljenja na 1,5 stupnjeva Celzijusa, ali ne dovoljno visoka da zadovolji potrebe u slučaju da se vlasti odluče za nastavak trenutne politike i propuste priliku da ispune obaveze vezane uz klimatske promjene na koje su se obvezali“, kazali su iz agencije.

Idi na 24sata

Komentari 124

  • Usora1 23.06.2022.

    pa koga ovaj (iznimka komentarori koji si nasjeli) praci ludim. EU je ta koja je ivela sankcije, blokirala (citaj otela) rusku imovinu i sad jos optuzuje da bi im rusi mogli obistaviti plin ka da je njihov?

  • Usora1 23.06.2022.

    dolaziii zimaaaa, duugaa i hlaadnaaa…

  • Manchester 09 23.06.2022.

    Šta se palite,pa vi imate terminal na Krku a Ameri i Arapi imaju plina za izvoz i rijesan problem,e sad tko ce taj plin moci platiti to je drugi par rukava😂 a mozete se zadužiti kod MMF ili traziti poticaj iz Eu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare