To je to što me zanima!

I New York Times piše o prvoj karanteni ikad - u Dubrovniku

Dok su svijetom u 14. stoljeću harale epidemije, među njima i kuga, u Dubrovniku su donesene revolucionarne mjere kako bi se spriječile unos i širenje zaraznih bolesti u Republici, piše američki NY Times
Vidi originalni članak

Američke novine New York Times pisale su o prvoj poznatoj karanteni u svijetu, onoj u Dubrovniku iz 1377. godine, kada ista tamo uvedena zbog pandemija bubonske kuge.

Ta je karantena prvotno trajala mjesec dana, a produžena je na 40 dana, kada su shvatili da je prekratka. Nakon toga uvedena je i dezinfekcija pošte jer je tadašnja Republika Venecija karantenom obuhvatiti i teret.

PRIJE VIŠE OD 600 GODINA Znate li tko je prvi u svijetu uveo karantenu? Dubrovčani

I tekstil i pisma su bili dezinficirani, i to tako da ih se namočilo octom, a potom su bili izloženi dimu aromatičnih tvari kao što su ružmarin ili klor.

Tada se, nakon obrade i dezinfekcije, na te predmete obično utiskivale pločice s voskom da se zna da je predmet prošao obradu. Takve oznake su jedini preostali dokaz o tome da je bolest postojala. Da je nekad srednjovjekovnom Europom harala epidemija kuge ili tifusa nikad ne bi znali da ne postoje ovi poštanski tragovi, piše New York Times.

U Gradu je prvi put u svjetskoj povijesti uvedena karantena. Dok su svijetom u 14. stoljeću harale epidemije, među njima i kuga, u Dubrovniku su donesene revolucionarne mjere kako bi se spriječile unos i širenje zaraznih bolesti u Republici. 

ZATVORILI AERODROM Sedam zaposlenika Zračne luke Dubrovnik pozitivno na koronu

Kršenje karantene u Dubrovniku kažnjavalo se visokom kaznom od stotinu dukata, a ona se po potrebi mogla pretvoriti u tamnicu ili tešku tjelesnu kaznu. Ova odredba je zabranila i uvoz robe iz zaraženih područja čime se usporavala trgovina od koje je Dubrovnik preživljavao, ali kao mjera borbe protiv bolesti bila je i ekonomski i moralno podnošljivija od većine venecijanskih i milanskih mjera. Uskoro su dubrovački model preuzeli i ostali vodeći mediteranski gradovi, kao što su Venecija ili Genova, navodi Leksikon Marina Držića.

Karantenski su se lazareti na dubrovačkom području usavršavali - u 15. stoljeću izgrađen je lazaret na Dančama, a tijekom 17. stoljeća izgrađen je suvremeni lazaret na Pločama.

Idi na 24sata

Komentari 58

  • faithless 25.03.2020.

    Kršenje samoizolacije u to doba u Dubrovniku se kaznjavalo - bicevanjem, javnim sramoćenjem zavezali bi te za kočiju i vukli bi te po gradu dol bi ga građani gađali svim i svačim i na kraju meni najdraža kazna žigosanje

  • global 25.03.2020.

    ovakva karantena bi i danas funkcionirala, ali našim političarima su daleko draža tuđa uputstva i smjernice

  • kajzer/soze/80🇷🇸 25.03.2020.

    Dubrovniku je tada srpski car Dušan ustupio Ston i poluostrvo Pelješac,plaćali su mu godinama zaštitu i njihovu nezavisnost,najbolju trgovinu u 14 veku su imali sa Srbijom..Inače,u vreme kuge on je svoju ženu odveo u srpski manastir Hilandar na Svetoj gori u na poluostrvu Atos u današnjoj severnoj Grčkoj,ona je bila prva zena koja je kročila tamo,jer ženama je bilo zabranjeno tu da dolaze..tako je i dan danas..

Komentiraj...
Vidi sve komentare