To je to što me zanima!

I maleni gledaju suze očajnih roditelja nakon velikih poplava

Svoje domove, drage stvari, ljubimce pa i igračke izgubila su i djeca. Gledala su očaj i jad roditelja. Stručnjaci upozoravaju da će im trebati psihološka pomoć
Vidi originalni članak

S djecom će se morati pričati o poplavi - bit će im lakše prebroditi traumeI ona su gledala suze roditelja koji su u nekoliko dana izgubili cijeli život. Voda je progutala njihove domove, osjetila su očaj, bespomoćnost odraslih i na svoj način sve to još proživljavaju.

Dječja psihologinja Gordana Buljan Flander upozorava da su i djeca itekako pogođena neviđenom katastrofom, što će u njima sigurno ostaviti dubok trag.

- Nakon što se pruži materijalna pomoć ljudima, u lokalnim zajednicama treba osigurati psihološku pomoć za djecu i to po vrtićima, školama i domovima zdravlja. Djeci je sigurno bilo strahovito bolno gledati teške trenutke svojih roditelja.

No ovako neugodne situacije zavrjeđuju objašnjenja. Roditelji moraju reći što se događa, i to jednostavnim riječima. Poplava ne smije postati zabranjena tema za djecu - kaže Buljan Flander.

U protivnom, ako odrasli budu izbjegavali razgovor o poplavi s djecom, psihologinja upozorava da bi to moglo prerasti u traumu koja izaziva neugodne osjećaje svaki put kad netko spomene poplavu. Stoga svakako treba pitati djecu kako se osjećaju i potaknuti ih na razgovor.

Savjeti: Poplave ne smiju postati tabu za djecu

Treba pričati - S djecom će se nakon poplava morati pozabaviti i psiholozi te im pomoći da pretresu emocije i razgovaraju o osjećajima. To će pomoći da djeca ne stvore trajne traume.

Plač i ljutnja - Ako roditelji primijete da dijete ima problema sa spavanjem, da je povučeno, osjetljivo, nervoznije ili plačljivije, to su znakovi traume i znak da dijete treba pomoć.

Regresija - Traume mogu izazvati regresivno ponašanje, a to je kad se jave problemi s već svladanim vještinama. Na primjer, kad dijete ponovno mokri u krevet, a ne nosi pelene.

Bolni gubitak - Djecu će možda zaboljeti to što su izgubili ljubimca. Roditelji ih nikako ne smiju tješiti da ne plaču i obećati novog ljubimca. I ona moraju otplakati svoj gubitak. Onda je lakše.

Idi na 24sata

Komentari 27

  • parazitolog 21.05.2014.

    Europska komisija, u kojoj sjedi i hrvatski povjerenik Neven Mimica, objavila je na svojim službenim internetskim stranicama kako je odobren zahtjev za pomoć Srbije i Bosne i Hercegovine, teško pogođenim poplavama. Ni jednom riječju, međutim, ne spominje se Hrvatska, kao ni to da je itko iz naše zemlje zatražio pomoć, iako su premijer Zoran Milanović i ministrica Vesna Pusić u medijima više puta ponavljali kako će to učiniti zajedno s dvjema navedenim državama.

  • DanijelaCigrovski 21.05.2014.

    nadam se da ce ta psihološka pomoć biti besplatna jer sve je više privatnih udruga gdje cetiri dolaska dobiš gratis a ostalo se naravno plaća uz najavu da će tu "biti jako puno posla" ,a onda razglabate o istoj temi na sto različitih nacina,i naravno vazno je napomenuti da su ti psiholozi i psihijatri u današnje vrijeme svi nevjencani i bez djece i bez pravog životnog iskustva te nas uče po knjizi i priručnicima,dajte molim vas,roditelji su jedini koji mogu svojoj djeci biti iskrena i realna psihološka pomoć i podrška!!!

  • 21.05.2014.

    Ova djeca su jaka. Odgojeni su na radu i muci svojih roditelja, u ljubavi i poštovanju. Preživjeti će i biti još jača od svojih roditelja, uza svu bol, suze i strah. Oni nisu od one "svilene" vrste koja se lomi čim im se najmanji hir ne ispuni - oni su čvrsti i takvi će i ostati. Dobiti će pomoć prvo od svojih roditelja koji će im pojasniti što je potrebno, manjim dijelom od stručnjaka. Njima je potrebna ljubav i utjeha, nalaze je i naći će je u roditeljskom krilu, i onom svojih djedova i baka. Djeca rođena u narodu od čelika su puno jača nego što to novinari misle. Vrijeme će pokazati da ih ovo neće slomiti niti će ostaviti nepopravljive posljedice. Preživjeli su i živjeti će kao jaki i uspravni ljudi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare